MOSKVA - Ruskí úradníci sa musia do 1. júla zbaviť finančných aktív v zahraničí. V prípade, že tak neurobia, prídu o miesto v štátnej správe. Ide o súčasť kampane prezidenta Vladimira Putina na boj s korupciou a únikom kapitálu, ktorý avizoval koncom roka vo výročnom prejave o stave krajiny.
Ako informuje agentúra RIA Novosti, ruskí úradníci toho roku prvýkrát podávali priznanie nielen o príjmoch, ale aj výdavkoch, pričom nielen svojich, ale aj svojich manželiek a neplnoletých detí. Priznanie sa týkalo nákupov nehnuteľností, pozemkov, áut, cenných papierov i akcií. V priznaní musia uvádzať aj zdroj finančných prostriedkov. Na základe previerok priznaní bolo už zo štátnej služby prepustených 322 osôb vrátane generálov z ministerstva pre mimoriadne situácie.
Putin vo februári podpísal dva výnosy s návrhmi zákonov, ktorými sa zakazuje, aby štátni úradníci a vedúci pracovníci štátnych firiem vlastnili bankové účty, akcie alebo iné finančné nástroje v zahraničí. Návrhy zákonov ešte musí odobriť Štátna duma, vďaka čomu štátni úradníci a manažéri získali viac času na prevod peňazí na účtoch v zahraničí.
"Ak niekto v súčasnosti má bankové účty v zahraničí, dávame mu tri mesiace, aby sa ich zbavil," uviedol v utorok na tlačovej konferencii v Kremli vedúci prezidentskej kancelárie Sergej Ivanov.
Zákon, ktorý Putin predložil parlamentu, bol miernejší ako predchádzajúci návrh počítajúci so zákazom vlastníctva nehnuteľností v zahraničí. Putinov návrh tiež štátnym úradníkom a manažérom štátnych podnikov umožňuje otvoriť si zahraničné účty prostredníctvom ruských bánk.
Ivanov odmietol podozrenia kremeľských kritikov, že cieľom protikorupčných opatrení je len posilnenie imidžu Putina ako tvrdého bojovníka proti rozpínavosti vládnucej elity a človeka, ktorý má všetko pod kontrolou. "Boj proti korupcii nie je PR kampaň, ani pokus o odvedenie pozornosti od vážnych problémov. Je to dlhý boj," zdôraznil Ivanov. Dodal, že korupcia diskredituje úrady, "je hrdzou, ktorá zožiera samotné základy štátnosti a verejnej morálky".
Kampaň, ktorej cieľom je vrátiť do Ruska zo zahraničia nemalé finančné zdroje, podľa Reuters súvisí aj s Putinovou podporou vlasteneckého cítenia, na čo vyzval vlani v máji, hneď na úvod svojho tretieho funkčného obdobia v najvyššej funkcii. O nových protikorupčných opatreniach sa začalo hovoriť v čase zvýšeného napätia medzi Ruskom a Západom, ktorého súčasťou je aj protiamerická rétorika v radoch vládnucej strany Jednotné Rusko a pretrvávajúci tlak ruských úradov na Západom podporované a financované mimovládne organizácie.
Podľa prieskumov organizácie Transparency International Rusko obsadilo 133. miesto medzi 174 štátmi skúmanými podľa indexu vnímania korupcie. Vedenie ruskej centrálnej banky vo februári oznámilo, že vlani bolo na účty mimo Ruska ilegálne presunutých takmer 50 miliárd dolárov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies