V reakcii na schválený návrh zákona o kompenzáciách pre občanov ÚVZ zdôraznil, že opatrenia počas mimoriadnej situácie chránili zdravie a životy ľudí. Vláda zároveň prijala aj amnestiu na priestupky súvisiace s pandemickými obmedzeniami.
Ústavný súd SR pri opätovných posúdeniach ústavnosti vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, vydaných počas mimoriadnej situácie počas pandémie, nekonštatoval porušenie základných ľudských práv a slobôd. ÚVZ na to upozornil v reakcii na návrh zákona o odškodňovaní občanov za protipandemické opatrenia, ktorý vláda schválila v stredu.
Ako uvádza samotný ÚVZ SR vo svojom stanovisku: „Ochrana zdravia a života je najvyššou a nadradenou povinnosťou štátu voči svojim občanom. Úrad verejného zdravotníctva SR počas mimoriadnej situácie, ktorú vyhlásila vláda SR z dôvodu ohrozenia verejného zdravia druhého stupňa, vydával vyhlášky ako jeden z nástrojov na zmiernenie rizika šírenia COVID-19 medzi ľuďmi a na ochranu ich zdravia a života.“
Vláda zároveň v stredu schválila nielen návrh zákona o odškodňovaní občanov za opatrenia prijaté počas pandémie, ale aj uznesenie o amnestii na priestupky spáchané v súvislosti s týmito opatreniami.
Premiér Robert Fico na stredajšom zasadnutí vlády predstavil návrh zákona upravujúci finančné odškodnenie pre fyzické osoby, ktorým vznikla finančná ujma v dôsledku protipandemických opatrení zavedených počas pandémie COVID-19. Táto ujma zahŕňa náhradu pokút uložených za priestupky v období od 12. marca 2020 do 15. septembra 2023, ako aj náklady na stravovanie v súvislosti s povinnou karanténou v určených zariadeniach.
Osoba, ktorá dostala pokutu za porušenie protipandemických opatrení, môže požiadať o jej finančné odškodnenie vo výške zaplatenej pokuty. Rovnako aj osoba, ktorá bola umiestnená do povinnej karantény a musela uhradiť náklady na stravu, má nárok na odškodnenie týchto nákladov.
Nárok na odškodnenie je možné uplatniť do šiestich mesiacov od nadobudnutia účinnosti zákona. „K tomuto kroku sa moja vláda zaviazala aj vo svojom programovom vyhlásení. Počas rokov pandémie sa tvorba protipandemických opatrení, ako aj kontrola ich zákonnosti, vymkla štandardnej kontrole. Aj preto bolo potrebné prísť s týmto zákonom, aby sme obnovili dôveru verejnosti a občanov v demokratické inštitúcie a právny poriadok Slovenskej republiky,“ uviedol predseda vlády SR Robert Fico. Doplnil, že vláda sa zaväzuje, aby sa podobné zlyhania štátu v oblasti ochrany základných práv a slobôd už neopakovali.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies