AŠCHABAD - Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval do Ašchabadu, kde sa zúčastní medzinárodného fóra zameraného na vzájomné vzťahy a spoluprácu medzi civilizáciami. Na podujatí sa očakáva účasť lídrov z viac ako desiatich krajín a predstaviteľov medzinárodných organizácií, vrátane UNESCO. Putin sa plánuje stretnúť s iránskym prezidentom Masúdom Pezeshkianom a diskutovať o bilaterálnych otázkach a aktuálnej situácii na Blízkom východe.
Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval do hlavného mesta Turkménska Ašchabadu, kde sa zúčastní na medzinárodnom fóre na tému "Vzájomné vzťahy dôb a civilizácií - základ mieru a rozvoja" a stretne sa s iránskym prezidentom Masúdom Pezeškiánom.
Na fóre sa očakáva účasť lídrov viac ako desiatich štátov, ako aj vedúcich predstaviteľov medzinárodných organizácií vrátane Šanghajskej organizácie pre spoluprácu, Organizácie pre hospodársku spoluprácu, Organizácie turkických štátov, Spoločenstva nezávislých štátov, Organizácie islamskej spolupráce a Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).
Moskva a Teherán podpísali dohodu v hodnote 1,7 miliardy dolárov, na základe ktorej Irán vyvezie do Ruska bezpilotné lietadlá po Putinovej invázii na Ukrajinu v roku 2022, a USA sa tiež domnievajú, že Irán previedol balistické rakety krátkeho doletu.
Na konferencii sa zúčastňujú ďalší regionálni lídri vrátane pakistanského prezidenta Asifa Alího Zardárího a hláv ostatných stredoázijských krajín, Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu a Uzbekistanu.
Vo svojom úvodnom príhovore na fóre Putin opäť zopakoval, že chce budovať "nový svetový poriadok" s priateľmi a partnermi Ruska, ako sa uvádza vo videu, ktoré sprístupnil Kremeľ.
Počas stretnutia s iránskym prezidentom Pezeškiánom plánuje ruský líder prediskutovať bilaterálne otázky a náhle vyhrotenú situáciu na Blízkom východe, uviedol prezidentov asistent Jurij Ušakov. Dodal, že na okraj fóra sú možné aj ďalšie bilaterálne kontakty.
Okrem stretnutia s iránskym lídrom sa očakáva, že Putin bude rokovať aj s turkménskym prezidentom Serdarom Berdymuchamedovom. 43-ročný Berdymuchamedov bol zvolený v marci 2022 za nástupcu svojho otca Gurbangulyho, ktorý viedol krajinu bohatú na zemný plyn od roku 2006.
Od roku 1991, keď sa Turkménsko osamostatnilo po rozpade Sovietskeho zväzu, zostalo do značnej miery izolované pod autokratickými vládcami.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies