ŽENEVA - Oddiely extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) sa voči irackým menšinám dopustili činov porovnateľných so zločinmi proti ľudskosti, zatiaľ čo popravy zadržaných a ostreľovanie oblastí obývaných civilistami, ktoré spáchali iracké vládne jednotky, môžu byť kvalifikované ako vojnové zločiny.
Uviedla to dnes vysoká komisárska OSN pre ľudské práva Flavia Pansieriová v prejave na mimoriadnom zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva, ktoré sa začalo v Ženeve.
Upozornila, že konflikt v Iraku má závažné dôsledky pre irackých civilistov, najmä ženy a deti.
"Systematické a zámerné útoky na civilistov môžu predstavovať vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Zodpovední sú za ne jednotlivci, vrátane veliteľov," vyhlásila Pansieriová s tým, že zločinov sa dopustili obe strany konfliktu.
Predstaviteľ OSN v Iraku Nickolay Mladenov dnes informoval, že boje v Iraku si v auguste vyžiadali najmenej 1420 obetí na životoch. Ďalších asi 1370 Iračanov bolo zranených a približne 600.000 ich bolo nútených opustiť svoje domovy. Upozornil, že kvôli svojej národnostnej či náboženskej príslušnosti sú bojovníkmi IS a s nimi spriaznenými ozbrojencami naďalej ohrozené životy tisícov Iračanov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies