PREŠOV - Oddelenie detskej psychiatrie v Prešove zaznamenalo 53-percentný nárast hospitalizácií za posledné tri roky. Deti trpia poruchami správania, depresiami či závislosťami. Kľúčovým riešením je podľa odborníkov interaktívna prevencia v školách, ktorá podporí odolnosť voči závislostiam.
Oddelenie detskej psychiatrie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove zaznamenáva nárast počtu detských pacientov so psychickými problémami. Podľa primárky oddelenia, Martiny Patúšovej, sa počet hospitalizácií v roku 2024 oproti roku 2021 zvýšil až o 53 %.
Najčastejšie diagnostikovanými poruchami sú rôzne formy porúch správania, depresívne a depresívno-úzkostné poruchy, často sprevádzané samovražednými myšlienkami alebo činmi. Primárka uvádza prípady po nadmernom užití liekov so samovražedným úmyslom či hyperkinetické poruchy (ADHD).
Časté sú aj prípady sebapoškodzovania a škodlivého užívania psychoaktívnych látok, medzi ktoré patria drogové a nelátkové závislosti. Menej početnými, no stále prítomnými diagnózami sú poruchy príjmu potravy, ako je mentálna anorexia, autistické poruchy a psychotické stavy.
Primárka Patúšová zároveň privítala zákaz predaja polosyntetických kanabinoidov, ktorý bol zavedený minulý rok. Avšak upozornila, že v Prešove sú tieto produkty stále voľne dostupné cez automaty v dvoch obchodných centrách.
Tento jav naznačuje, že napriek legislatívnym zmenám sú potrebné prísnejšie opatrenia na ochranu detí a mládeže pred škodlivými látkami.
Čo sa týka prevencie, Patúšová zdôraznila význam primárnej prevencie a osvety, najmä v školskom prostredí. Jednorazové aktivity, ako brožúry a plagáty, často nemajú dostatočný efekt.
Oveľa účinnejšie sú štruktúrované viaczložkové programy založené na interaktívnom prístupe a práci v skupinách. Tieto programy pomáhajú rozvíjať sociálne zručnosti, posilňujú vzťahy s rovesníkmi, podporujú asertivitu a zvyšujú odolnosť voči závislostiam.
Zároveň posilňujú študijné návyky a prispievajú k budovaniu protidrogových postojov.
Narastajúci počet detských psychiatrických pacientov poukazuje na potrebu systematického riešenia problémov duševného zdravia detí a mládeže. Prevencia, dostupná odborná pomoc a osveta sú kľúčové kroky k zlepšeniu ich zdravotného stavu a kvality života.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies