Regionálne úrady monitorujú výskyt žltačky na východe Slovenska. Nariaďujú protiepidemické opatrenia

NETKY.SK • 18 Júl 2024, 12:48 • 2 min
Regionálne úrady monitorujú výskyt žltačky na východe Slovenska. Nariaďujú protiepidemické opatrenia

PREŠOV - Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) naďalej aktívne riešia a dôsledne monitorujú epidemický výskyt vírusovej hepatitídy typu A (VHA) v niektorých okresoch východného Slovenska.

slovakia

left justify in out

Po nahlásení podozrenia z ochorenia na VHA vykonávajú epidemiologické vyšetrovanie v ohnisku nákazy a nariaďujú protiepidemické opatrenia, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia a stabilizovať situáciu. Uviedla to hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.

Ako ďalej dodala, množstvo aj povaha nariadených opatrení závisí od závažnosti situácie v územnej pôsobnosti RÚVZ, ktoré svoje kroky koordinujú s miestnymi samosprávami, nemocnicami, infektológmi, zástupcami Zdravých regiónov a ďalšími príslušnými zložkami.

"Žltačka typu A môže mať inkubačný čas až 50 dní, čo znamená, že sa príznaky ochorenia môžu prejaviť približne do dvoch mesiacov od nakazenia sa a osoba môže infekciu bez príznakov šíriť medzi ostatných ľudí. Prvými nejasnými príznakmi ochorenia sú nechutenstvo, nevoľnosť či bolesť v okolí brucha. Jasnými príznakmi sú už tmavý moč a žlté sfarbenie pokožky alebo očí," pripomenula Červeňová.

V riešení epidémií žltačky je podľa nej mimoriadne dôležitá disciplína a trpezlivosť v dodržiavaní nevyhnutných hygienických návykov a rešpektovanie času trvania nariadených opatrení. Týka sa to nielen chorých osôb, ale aj tých, ktorí v oblasti s výskytom žltačky typu A žijú.

"Riaďte sa pokynmi epidemiológov a lekárov, ktorí sa snažia zamedziť ďalšiemu šíreniu ochorenia aj mimo ohniska nákazy, a teda tým chrániť aj ľudí, ktorí možno neboli v priamom kontakte s chorými, ale môžu ochorieť," dodala hlavná hygienička SR.

Ako v uplynulých dňoch upozornila prešovská nemocnica, na infekčnom oddelení majú naplnenú kapacitu pacientmi trpiacimi žltačkou. Viac ako 80 percent pacientov je v nemocnici hospitalizovaných z iných okresov ako Prešov, kde je aktívnych sedem ohnísk s celkovo 50 ochoreniami.

Najhoršia situácia bola v Starej Ľubovni, kde v stredu 17. júla pribudli ďalšie dve nové ochorenia a kumulatívne je v siedmich ohniskách hlásených od 15. mája celkovo 174 ochorení na VHA.

Najväčšie ohnisko je v osade v mestskej časti Podsadek, kde doteraz evidujú dokopy 120 potvrdených ochorení. Ďalší pacienti sú z okresov Humenné, Bardejov, Stropkov a Sabinov.

V rámci Košického kraja je v okrese Michalovce aktívnych päť ohnísk s celkovo 85 ochoreniami. Naposledy pribudlo 15. júla sedem nových prípadov. Sedem ohnísk eviduje RÚVZ v Trebišove, kde od začiatku roka zaznamenali celkovo už 562 ochorení v rámci okresu.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Regionálny úrad verejného zdravotníctva Prešov, Regionálny úrad verejného zdravotníctva Košice, Foto: vysetrenie.zoznam.sk
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies