BRATISLAVA – Hotely a reštaurácie trpia aj napriek postupnému uvoľňovaniu opatrení a otváraniu terás. Ak štát nezasiahne o prácu môže prísť až 10-tisíc zamestnancov v sektore gastra a cestovného ruchu.
Uviedol to dnes na tlačovej besede prezident Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov Vojto Artz. Upozornil, že v tomto sektore pracuje viac ako 100-tisíc ľudí.
„Bez pomoci štátu im hrozí strata zamestnania," skonštatoval Artz s tým, že až 90 % gastroprevádzok je v zlej finančnej situácií. Hovorí, že o prácu môže prísť až 10-tisíc ľudí, pričom až 60 % prevádzok to bez pomoci nezvládne a bude musieť skončiť. Artz doplnil, že všetko bude závisieť od letnej sezóny, ktorá bude kľúčová pre príjmy v cestovnom ruchu.
"Aktuálne opatrenia vlády a hygienikov sa síce trochu zmiernili povolením otvorenia exteriérových priestorov prevádzok, ale to nijako výrazne nepomôže. Dôsledkom pandémie je 90 % prevádzok v zlej finančnej situácii, 25 % sa obáva bankrotu," pokračoval Artz. Otváranie terás sa pritom netýka všetkých prevádzok, ale iba približne 40 percent z nich, na ktorých dokážu urobiť iba 15 percent tržieb.
Prezident zväzu tiež priblížil náročnú situáciu počas uplynulého roka, kedy si zamestnanci z gastra či cestovného ruchu, ale aj majitelia prevádzok museli hľadať prácu mimo svoj sektor. Robili vodičov v doručovacích službách, taxikárov či zháňali si rôzne brigády, aby si dokázali zabezpečiť príjem.
"Na základe našich skúseností z iných kríz v rôznych krajinách vieme, že najväčšia vlna bankrotov prichádza po otvorení trhu. Hlavne v čase, keď sú podnikatelia v gastrosegmente ešte plní nádeje a snažia sa prežiť s tým, čo majú," uviedol generálny riaditeľ veľkoobchodnej spoločnosti Metro Karoly Szalai.
Aby podnikatelia dokázali ešte istý čas udržať svoje podnikanie, firma pre gastroprevádzky pripravila vlastný plán finančnej pomoci.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies