Naši vedci spolu s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského riešili spoločný projekt, ktorý sa týkal vírusov napádajúcich baktérie.
Podľa Gabriely Bukovskej z Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied liečba streptokokových infekcií antibiotikami by sa v prípade, že sa baktérie na antibiotiká stanú rezistentnými, dala posilniť, prípadne nahradiť napríklad liečbou endolyzínmi.
„Získali sme klinické kmene, ktoré boli izolované zo vzoriek pacientov. Po získaní sekvencií genómov a analýze sme vytypovali oblasti s endolyzínmi,“ vysvetlila vedkyňa.
Výskum sa cielil na baktérie Streptococcus agalactiae, ktoré sú nebezpečné najmä pre tehotné ženy. „V prípade opakovaných infekcií močových ciest tehotných žien sa môže novorodenec počas pôrodu infikovať od svojej matky.“ Vysvetlila Bukovská. Podávanie antibiotík tehotným ženám nie je tou najlepšou cestou. „Žena by sa preliečila a endolyzín nemá závažné vedľajšie účinky.“
Podľa informácií Bukovskej, kým sa liek dostane do takej podoby, že ho môžu užívať ľudia, musí prejsť ešte ďalším výskumom a testovaním. Majú však patent a hľadá sa biotechnologická alebo farmaceutická firma na odkúpenie licencie.
Produkt, ktorý vynašli naši vedci, je u nás jediným svojho druhu. Celosvetovo ale už existujú voči streptokokom endolyzíny. „Nie sú úplne totožné s našimi, ale sú patentované, napríklad v USA a vo Švajčiarsku,“ uviedla Bukovská.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies