NEW YORK - Štátny tajomník MIRRI SR Ivan Ivančin sa zúčastnil Summitu pre budúcnosť, ktorý sa koná 22. a 23. septembra na okraji 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. Oficiálne bol na ňom prijatý Globálny digitálny pakt (GDC).
Generálny tajomník OSN v rámci svojej správy Naša spoločná agenda vyzval na vytvorenie GDC, ktorý by spojil vlády, súkromný sektor, občiansku spoločnosť a ďalšie kľúčové zainteresované strany s cieľom vytvoriť spoločnú víziu digitálnej budúcnosti, ktorá nikoho nevynechá.
Prostredníctvom série globálnych konzultácií, dialógov a odborných príspevkov vznikol GDC ako plán na usmernenie digitálnej transformácie v súlade s medzinárodnými hodnotami, normami a ľudskými právami. Po medzivládnych vyjednávaniach medzi členskými štátmi OSN bola finálna verzia GDC predložená na schválenie počas Summitu pre budúcnosť.
"Po prijatí tejto dohody vieme, kde dnes stojíme na globálnej úrovni v kľúčových oblastiach digitálu, vrátane riadenia a správy umelej inteligencie. Organizácia spojených národov a jej agentúry budú zohrávať dôležitú koordinačnú rolu, pričom bude zároveň stavať na práci a poznatkoch iných organizácií, ako napríklad OECD, kde Slovensko v súčasnosti vedie na expertnej úrovni práve aktivity v oblasti riadenia a správy umelej inteligencie," uviedol štátny tajomník Ivan Ivančin, ktorý na summite zastupoval MIRRI SR.
GDC zahŕňa záväzky a aktivity s cieľom naplniť ciele udržateľného rozvoja (SDG) a to v oblastiach podpory globálnej konektivity, ochrany ľudských práv v digitálnom priestore, podpory digitálnych zručností, podpory digitálnej infraštruktúry a digitálnych verejných statkov, ochrany dát pri podpore ich bezpečných cezhraničných tokov, riadenia internetu, boja proti dezinformáciám a riadenia umelej inteligencie.
Práca na napĺňaní týchto cieľov sa prijatím GDC iba začína. Kľúčové pre jeho implementáciu bude úspešné zapojenie komunít po celom svete a aktérov zo súkromného sektora vrátane súkromného kapitálu.
Bude sa taktiež vyžadovať bližšia spolupráca relevantných medzinárodných organizácií vrátane Medzinárodnej telekomunikačnej únie (ITU), Konferencie Spojených národov pre obchod a rozvoj (UNCTAD), Rozvojového programu Spojených národov (UNDP), Organizácie spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) ako aj Úradu Vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR).
Koordinovať ju bude vyslanec generálneho tajomníka OSN pre technológie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies