POPRAD - Riaditeľ Nemocnice Poprad, a.s., Jozef Tekáč odmieta odstúpiť zo svojej funkcie pre kauzu koncesií na prevádzku stravovacieho zariadenia spoločnosťou Dora Gastro Slovakia, s.r.o.
„Neviem sa stotožniť s niektorými dnešnými tvrdeniami pána ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, ako napr. s tým, že so všetkými riaditeľmi sa pred ich odvolaním osobne stretol. Pán minister sa so mnou osobne nestretol, hodinu pred dnešnou tlačovou besedou ma telefonicky požiadal, aby som sa vzdal funkcie z osobných dôvodov. Ja sa odmietam vzdať funkcie z osobných dôvodov, nakoľko nie som si vedomý žiadneho pochybenia, kvôli ktorému pán minister odvoláva riaditeľov dotknutých nemocníc,“ zdôraznil Tekáč.
Minister podľa neho odvoláva riaditeľov pre porušenie zákona o rozpočtových pravidlách, avšak popradská nemocnica už od roku 2006 existuje ako akciová spoločnosť a na akciovú spoločnosť sa zákon o rozpočtových pravidlách nevzťahuje. „Konštatujem, že manažment popradskej nemocnice neporušil žiadny zákon, čo uviedol aj renomovaný advokát v denníku SME. Ja sám som pána ministra o tejto skutočnosti včera dopoludnia informoval mailom,“ upozornil Tekáč.
Dodal, že predmetnú koncesnú zmluvu nepodpisoval ako riaditeľ popradskej nemocnice, ale ako predseda predstavenstva, ktoré je štatutárom nemocnice. Zmluvu podpisoval s ďalším členom predstavenstva a za zmluvou si plne stojí. „Je preukázateľne ekonomicky výhodná pre popradskú nemocnicu a ešte raz zdôrazňujem, nedošlo k žiadnemu porušeniu zákona. Ako manažér tu pracujem osem rokov a nemocnica má za toto obdobie vysoko pozitívne hospodárske výsledky a ja osobne odmietam byť zaťahovaný do politických bojov,“ konštatoval Tekáč. Do koncesnej zmluvy ho podľa jeho slov nikto netlačil, k projektu vedenie pristúpilo z dôvodu, že stravovacie zariadenie bolo v havarijnom stave.
K tomu, či má ministerstvo právomoc ho odvolať aj napriek jeho nesúhlasu, sa nevedel vyjadriť. Zároveň nemá informácie o tom, ako na ministrove slová reagovali riaditelia ostatných dotknutých nemocníc v Trenčíne, Banskej Bystrici a v Trnave. Denník SME v spolupráci s Transparency International zistil, že štyri štátne nemocnice - v Trenčíne, Banskej Bystrici, Trnave a Poprade - zaplatia externým prevádzkovateľom vývarovní za desať rokov 81 miliónov eur s DPH. Firmám platia za dodávku stravy, pričom jej cena na deň pre pacienta sa v tendroch pohybuje od 8,3 do 10,8 eura. Iné nemocnice, sociálne či geriatrické zariadenia za stravu pre pacientov platia o polovicu menej.
Minister zdravotníctva pritom dnes na brífingu potvrdil, že sa s troma riaditeľmi štátnych nemocníc, ktoré uzavreli predražené zmluvy s externými firmami na dodávku stravy, dohodol na odchode z funkcie. Konkrétne ide podľa jeho slov o riaditeľov trnavskej, popradskej a banskobystrickej nemocnice. "Zmluvy boli uzatvorené v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách, neboli predmetom rokovania vlády a ani jej neboli predložené," povedal Čislák. Dodal, že v tejto veci si uvedomuje aj zodpovednosť ministerstva zdravotníctva, lebo malo riaditeľov nemocníc informovať o tom, že zmluvy majú ministerstvu poslať na posúdenie. "Na najbližšom rokovaní vlády preto predložím návrh, aby bol z funkcie odvolaný aj vedúci služobného úradu ministerstva zdravotníctva Martin Senčák,“ dodal minister.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies