Skrytý potenciál neradno podceniť, tvrdí uznávaný psychológ, ktorý radil aj Billovi Gatesovi.
Psychológ Adam Grant má pre rodičov, ktorých trápia slabé školské či športové výsledky ich detí, dobrú správu. "Úspech nezávisí až tak od prirodzeného talentu, ale skôr od rozvíjania skrytého potenciálu," prezradil denníku Telegraph autor bestsellerov, ktorý radil aj Billovi Gatesovi, Serene Williamsovej a Oprah Winfreyovej.
Grant v najnovšej knihe ponúka návod, ako možno u seba i ostatných zvýšiť ambície a následne prekonať očakávania okolia. V publikácii píše o ľuďoch, ktorým chýba prirodzený talent vykonávať určitú úlohu alebo zručnosť. Vďaka motivácii a správnym príležitostiam však aj oni dokážu v živote uspieť.
Objavovanie skrytého potenciálu sťažuje najmä podceňovanie sa. Keď človeku niečo nejde, automaticky predpokladá, že na to nemá talent. "Nie ste dostatočne objektívny na to, aby ste to mohli takto presne zhodnotiť," dodal Grant.
Psychológ v tejto súvislosti varoval, že miera perfekcionizmu u detí v posledných desaťročiach stúpa. Za tento trend môžu najmä rodičia, ktorí majú prehnane vysoké nároky a neštítia sa ratolesti tvrdo skritizovať, ak ich nesplnia. Deti tak začnú v prípade zlyhania pociťovať vinu, pričom zabúdajú, že neúspechy sú dôležitou súčasťou učebného procesu.
Rodičia by preto mali pri objavovaní skrytého potenciálu zveriť dieťa do rúk učiteľa alebo mentora, ktorý vidí jeho potenciál a dokáže ho objektívne zhodnotiť. Dieťa pritom musí mať pocit, že nejde o ďalší z pokusov, ktorým sa rodič snaží jeho rozvoj manipulovať a kontrolovať tak, aby naplnil jeho očakávania.
Pri výchove dieťaťa je podľa Granta zo všetkého najdôležitejšie kultivovať prispôsobivosť a ekvifinalitu, t. j. presvedčenie, že ku konkrétnemu cieľu vedie viac než jedna cesta.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies