Palestínsko-americkí a arabsko-americkí voliči čelia pred novembrovými voľbami zložitému rozhodnutiu, keďže prebiehajúca kríza v Gaze ovplyvňuje ich volebné preferencie. Rozdelení medzi Kamalu Harrisovú a Donalda Trumpa, váhajú medzi podporou mieru pre Palestínu a výhradami voči obom kandidátom. Ich hlas môže byť rozhodujúci v kľúčových štátoch, kde voľby zostávajú tesné.
Prebiehajúca katastrofa v Gaze a Libanone vytvára bolestivé rozhodnutia o tom, ako budú 5. novembra hlasovať palestínski Američania, arabskí Američania a moslimskí i kresťanskí Arabi. Vo väčšine štátov, v ktorých sa bojuje o priazeň voličov, predstavujú tieto skupiny dôležité voličské bloky a môžu rozhodnúť tesný výsledok volieb.
Podľa nedávneho prieskumu Arabsko-amerického inštitútu sú arabsko-americkí voliči rozdelení medzi Trumpa a Kamalu Harrisovú v pomere 42 % ku 41 %, pričom 12 % hlasuje za tretiu stranu. V roku 2020 podporilo Joea Bidena 59 % arabsko-amerických voličov. Volebné nadšenie tiež pokleslo a mnohí z nich môžu voľby vynechať.
Harrisová sľúbila, že bude pokračovať vo vyzbrojovaní Izraela, zatiaľ čo jej republikánsky súper Donald Trump je napriek svojim tvrdeniam, že chce v regióne nastoliť "mier", výrazne proizraelský.
"Vynechávam to, pretože ani viceprezidentka Harrisová, ani Donald Trump neprijali politiku, ktorá by jasne hovorila, že bomby sa zastavia," povedala obyvateľka oblasti Detroitu, ktorá je matkou troch detí a dvanástym zo 14 detí palestínskych prisťahovalcov.
Keďže je však v stávke tak veľa, Harrisovú podporujú mnohí palestínsko-americkí, arabsko-americkí a moslimskí lídri a aktivisti, vrátane moslimských duchovných, ktorí vyhlásili: "Vedome umožniť niekomu, ako je Donald Trump, aby sa vrátil do úradu, či už tým, že zaňho budete hlasovať priamo, alebo ako za kandidáta tretej strany, je morálnym aj strategickým zlyhaním."
Vedúci predstavitelia palestínskych, arabsko-amerických a moslimských komunít a ich spojenci v Arizone, kde žije približne 100 000 arabských Američanov, oznámili svoju podporu Harrisovej napriek ostrému nesúhlasu s politikou Bidenovej vlády v Gaze.
Arabsko-americkí lídri sa združujú okolo Kamaly Harrisovej ako vhodnej kandidátky na podporu práv Palestínčanov a vidia v jej administratíve potenciálnu podporu pre dvojštátne riešenie a prímerie v Gaze. Kritizujú predchádzajúcu Trumpovu administratívu za politiku, ktorá podľa nich poškodzuje Palestínčanov a podporuje biely nacionalizmus. Mnohí aktivisti zdôrazňujú hlasovanie za Harrisovú ako strategické rozhodnutie, nie ako podporu, pričom ju považujú za najlepšiu šancu čeliť Trumpovi a tlaku na politiku USA v prospech palestínskeho sebaurčenia. Voľba je rámcovaná ako rozhodujúci krok pre spojenecké komunity, ktoré čelia neistej budúcnosti.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies