ROZHOVOR Choroby srdca dokážu určiť do desiatich sekúnd! Pred štyrmi rokmi na nich hľadeli, akoby spadli z Marsu

NETKY.SK • 3 Júl 2022, 10:00 • 2 min
ROZHOVOR Choroby srdca dokážu určiť do desiatich sekúnd! Pred štyrmi rokmi na nich hľadeli, akoby spadli z Marsu

Bratia Martin (IT inžinier) a Robert (lekár) Hermanovci vyvinuli fantastický softvér PMcardio, ktorý vám dokáže zachrániť život. Do desiatich sekúnd lekárovi povie, či je vaše srdce v poriadku alebo ste na pokraji infarktu.

slovakia

left justify in out

 

 

 

 

Podľa európskych smerníc si potom vypýta ešte pár údajov, ktoré aplikácii umožnia vyhodnotiť EKG snímok, a hneď je jasné, na čom ste. Dokonca navrhne aj liek, ktorý by ste mali užívať.

 

 

Sci-fi? Možno pred piatimi rokmi, keď bola umelá inteligencia medicíny v plienkach. Ešte z nich síce nevyrástla, ale je na dobrej ceste. O to sa výrazne, dokonca na svetovej úrovni, pričinili bratia Hermanovci.

 

img

 

Stačí, ak si obvodný lekár, zdravotná sestra alebo záchranár, lebo prioritne pre nich je aplikácia určená, stiahne ich (ne)obyčajnú apku PMcardio do mobilu, urobí pacientovi 12-zvodové EKG, a keď sa mu niečo nezdá, odošle ho do aplikácie. Tá dokáže momentálne identifikovať 45 až 50 diagnóz srdca. Mladý tím z Powerful Medical práve končí pilotný program, do ktorého sa zapojilo 10 000 lekárov, z toho 1 000 slovenských, a vyše 150 000 pacientov doma a vo svete. Aj takto vyzerá práca svetového start upu, na ktorý môže byť Slovensko právom hrdé. 

 

Ako sme zachránili starého otca

 

Bratia spojili sily pred štyrmi rokmi. Robert bol vtedy študentom 2. ročníka medicíny vo Viedni a s Martinom, ktorý sa  venuje vývoju aplikácií a od štrnástich mal vlastnú IT firmu, práve uvažovali nad tým, že sa pustia do umelej inteligencie v medicíne. V tom, že idú správnym smerom, ich utvrdili dve veci.

 

img

 

Najprv prišlo zle ich starému otcovi a jeho manželka, lekárka, zavolala záchranku. Záchranári vyhodnotili EKG ako normálne a povedali im, že starý otec mal asi len slabú chvíľku. Našťastie prišiel domov Robert, preštudoval si EKG a keďže sa mu nepozdávalo, zavolal doktorovi Hatalovi z NÚSCH v Bratislave.

 

„Ten po neho poslal sanitku a večer už mal dedko voperovaný kardiostimulátor. Keby sme čakali, už tu nemusel byť,“ konštatuje Robert. Martin nadviaže: „Práve v tom čase sme s pánom doktorom Hatalom konzultovali, ktorým smerom sa v rámci umelej inteligencie vybrať. On a príhoda s dedkom nás utvrdili v tom, že sa máme venovať diagnostike srdcovo-cievnych ochorení, tak sme sa do toho pustili.“

 

Na kardiológa si dnes počkáte 8 týždňov a viac

 

Vďaka tejto aplikácii sa čakacie lehoty u kardiológov výrazne znížia, pretože sa k nemu dostanú len tí pacienti, ktorí ho naozaj potrebujú.

 

Robert podotýka: „Osem týždňov je čakacia doba vtedy, ak máte šťastie alebo niekoho poznáte, v mnohých prípadoch sa pacient, ktorý kardiológa naozaj potrebuje, k nemu dostane až po pol roku, kedy už pôvodné výsledky nie sú relevantné.“ 

 

img

 

Martin dodáva: „Dvanásťzvodové EKG je najdostupnejší diagnostický nástroj, ktorý má už 85 percent ambulancií a všetky záchranky. Lenže obvodní doktori ani záchranári nie sú experti na vyhodnocovanie EKG, vedia skôr povedať, že toto je normálne alebo abnormálne. No a náš softvér rieši to, aby lekári už pri prvom stretnutí s pacientom vedeli vyhodnotiť EKG tak ako kardiológ. A to doslova lusknutím prsta, pretože za tým je obrovský zber dát a neuveriteľná počítačová sila, ktorá nie je nikdy unavená, nemá problémy, stres a nikdy sa nemýli.“

 

 

Akoby vás vyšetrovalo 10 lekárov naraz

 

Samozrejme, za touto aplikáciou sú desaťtisíce zozbieraných dát z domova aj zo sveta,  ktoré musel tím v Powerful Medical  riešiť ako prvé. Čím je dát viac, tým je diagnostika presnejšia.  

 

„Partnerov, ktorí nám dodávajú dáta, máme po celej Európe, dokonca aj v Amerike. Vďaka nim sa nám podarilo dosiahnuť presnú identifikáciu diagnóz. My totiž  nemáme len parametre pacienta a popis kardiológa, ale máme aj dáta o tom, čo sa s ním reálne stalo, čiže naša umelá inteligencia vychádza z milióna pacientskych prípadov. To je akoby sa na neho pozeralo 10 skúsených lekárov,“ upresní Robert a Martin ho doplní: „Napríklad pacient vyzerá na infarkt. My máme dáta aj z katetrizačného labu, aj angiogram, ďalší test, kde sa diagnóza buď potvrdí, alebo vylúči. Naša umelá inteligencia je trénovaná na skutočných merateľných dátach.“

 

img

 

Paradox: Kým pred cca štyrmi rokmi, vtedy 19-ročný Robert, prezentoval na medzinárodnom kongrese v Paríži v panelovej diskusii s tromi profesormi ich prvý pokus o aplikáciu (riešila len srdcové arytmie) „pozerali na mňa, akoby som spadol z Marsu, že o čom rozprávam, aká umelá inteligencia v medicíne? Prešli tri roky a vidíme, že s ňou už pracuje každá piata štúdia.“      

 

Pritiahli aj naše mozgy zo zahraničia

 

Koľko ľudí dnes pracuje v tíme Powerful Medical bratov Hermanovcov – matematici, fyzici, chemici, programátori – jednoducho, v tom najlepšom význame slova „kockaté“ hlavy, upresnil Martin.

 

„Sedemdesiat percent tvoria Slováci, zvyšok cudzinci, niektorí sa sem aj presťahovali. No a z tých Slovákov je veľké množstvo takých, ktorí vyštudovali na prestížnych univerzitách ako Cambridge, vo Francúzsku či Holandsku, aj tam pracovali a nakoniec prešli k nám,“ vymenúva neuveriteľnú vec.

 

Títo dvaja chalani vďaka dobrému networkingu a odporúčaniam urobili to, o čo sa naša vláda snaží už pár rokov – dotiahnuť slovenské mozgy zo zahraničia domov.

 

img

 

„Máme tu asi 103 ľudí z bratislavského gymnázia Juraja Hronca, špecializovaného na prírodné vedy,“ nezabudne Martin nepriamo pochváliť strednú školu, kde maturovali aj oni dvaja. Robert pripomenie, že niektorých odborníkov hľadali ťažko. Bez urážky, „niektoré na klasickej Profesii jednoducho nenájdete, pretože si vyžadujú veľmi špecifické schopnosti.“

 

Martin sa medzitým usmieva a zahlási: „Niektorí naši IT-čkari, ktorí nikdy nevyštudovali medicínu, sa za tie roky u nás už bavia s lekármi na takej úrovni, že keby som ich nepoznal, ani neviem povedať, ktorý je lekár a ktorý programátor. Niekedy sa pri nich cítim ako najhlúpejší,“ smeje sa a vážne dodá: „Ale to je dobre, pretože toto vedia urobiť len spolu, každý za svoj odbor, dopĺňajú sa.“

 

V tomto videu bratia Hermanovci ukazujú, ako jednoducho ich aplikácia funguje.

 

 

 

Aj vďaka tomu dosahujú skvelé výsledky. Minulý rok prešli prísnym auditom, vďaka ktorému okrem európskej certifikácie CE-mark na PMcardio získali aj certifikát, ktorý umožňuje firme vyvíjať akékoľvek softvérové riešenia na báze pomôcky umelej inteligencie bez rozdielu medicínskych odborov. Patria tak medzi veľmi malé množstvo firiem, ktoré by sa mohli  takými certifikáciami pochváliť. Momentálne sú najlepší na svete. Aký je to pocit?

 

Robert: „Je veľmi dobrý pocit, že najlepšia nemocnica na svete, Mayo Clinic Hospital v USA, ktorá je na prvých troch miestach posledných 20 rokov vo všetkých celosvetových rebríčkoch nemocníc, je naším klientom.“ 

 

Tak ako brat Martin, aj Robert si je vedomý toho, že napriek mnohým úspechom je firma Powerful Medical len na začiatku. Uvedomujú si, že všetky súčasné úspechy,  všetko, čo sme vymenovali, je napriek obrovskému úspechu len začiatok.

 

„Je veľká pasca myslieť si, že sme najlepší a zaspať na vavrínoch. Áno, máme veľký náskok, ale svet je rýchly a do výskumu sa teraz investuje veľa kapitálu. To, že sa nám darí , že sme popredu, nie je dôvod na oslavu, skôr na to, aby sme pridali do kroku, lebo konkurencia nespí. Kedysi sme boli jedna z troch firiem, ktorá sa venovala umelej inteligencii v medicíne, dnes ju prezentuje veľké množstvo firiem. To, čo robíme 50-ti, robia inde 150-ti s väčším budgetom, my nemáme taký veľký ako firmy vo svete. Tento náš úspech je vybudovaný na pote a drine nás a našich kolegov.“

 

Viac o skvelej aplikácii, jej uplatnení, o spoločnom fungovaní bratov, ktorí majú svoje diáre zaplnené na mesiac dopredu, sa dozviete v našom rozhovore. V druhom videu nám ukážu, ako jednoducho a rýchlo ich aplikácia funguje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Felicia Boronkajová



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies