BRATSISLAVA - Poslanec NR SR a predseda poslaneckého klubu za Sme rodina bilancoval aktivity strany od vstupu do vlády. Zároveň priblížil, aké návrhy zákonov prinesú do parlamentu v budúcom roku. Pre redakciu netky.sk zhodnotil aktuálne dianie v politike, pandemické opatrenia a nevyhol sa ani tvrdej kritike Kotlebovcov. Verí, že počas vianočných sviatkov si niektorí koaliční partneri vstúpia do svedomia a ukončia spory, pričom zareagoval aj na výzvu eurposlankyne za SaS Luciu Ďuriš Nicholsonovú, ktorá predsedu parlamentu vyzvala na odchod z funkcie.
Ako vnímate ohlásený lockdown, ktorý bude platiť od 19. decembra?
Priznám sa, že som čakal do poslednej chvíle na podrobnosti lockdownu. Aj keď som členom koaličnej rady, táto otázka sa po politickej stránke nepreberala. Bolo to rozhodnutie Ústredného krízového štábu a následne členov vlády.
Myslím si, že sa vláda rozhodla správne, pretože na jednej strane pristúpila na tvrdé opatrenia, ale s ohľadom na to, že idú vianočné sviatky a zasa nechceme ľudí úplne uzavrieť doma, pretože by to mnohí ťažko znášali.
Môžete okomentovať piatkové vyhlásenia Pandemickej komisie, ktorá presadzovala zavedenie tvrdého lockdown čo najskôr?
Bohužiaľ, táto téma bola trochu politicky zneužitá zo strany niektorých koaličných partnerov, ale myslím si, že v týchto otázkach by mala ísť politika bokom a mali by sme sa riadiť odporúčaniami odborníkov.
Mohlo by vás zaujímať: Matovič priznal, že vianočný lockdown pre neho znamená prehratý boj. Na vinníkov už ukázal prstom
Ako funguje klub Sme rodina bez jeho predsedu Borisa Kollára?
S pánom predsedom si voláme na dennej báze, keď máme zasadnutie poslaneckého klubu. Jednoducho mu zavoláme a cez telefón si s ním preberieme veci, ktoré potrebujeme prebrať.
Poslanecký klub Sme rodina v tomto smere funguje bez obmedzení či problémov, keďže ja ako predseda poslaneckého klubu, tlmočím stanoviská pána predsedu. Fungujeme v úplne normálnom režime.
Aké zákony plánujete priniesť v budúcom roku?
V súčasnosti sa veľmi intenzívne pripravuje tzv. exekučná amnestia. Nakoľko ide o veľmi rozsiahly zákon, ktorý sa týka vyše milióna ľudí, tak sú tie rokovania trochu zdĺhavé. Ak však chceme reálne pomôcť ľuďom, tak to musí mať hlavu a pätu. Ľudia musia ten výsledok na konci aj pocítiť.
Ďalšia vec, ktorá sa pripravuje a je v legislatívnom procese, je reforma stavebného zákona, ktorá súvisí s výstavbou nájomných bytov. V prípade, ak sa nám to podarí dotiahnuť do úspešného konca, tak v druhej polovici budúceho roka si vieme predstaviť, že by sa začal proces projektovej prípravy a postupne aj výstavba nájomných bytov.
Tretia vec, ktorá nám ostáva nevyriešená, je zrušenie doplatkov za lieky. Jedná sa o pomerne veľkú sumu peňazí, ktorú bude musieť vyčleniť ministerstvo financií na toto opatrenie. Avšak vzhľadom na to, že ho máme aj v programovom vyhlásení vlády, tak tiež verím, že v najbližšom období sa ho podarí dotiahnuť do konca.
Prečítajte si viac: Milan Krajniak presadzuje právo, aby ťažko pracujúci mohli ísť do dôchodku skôr
V rámci exekučnej amnestie treba rozlišovať pohľadávky voči štátu a pohľadávky voči subjektom mimo štátu, bankám či poisťovniam, teda tzv. komerčné pohľadávky.
V tom prvom prípade vieme jednoducho a efektívne urobiť tzv. exekučnú amnestiu. Vieme si predstaviť, že štát by mohol vykúpiť, resp. oddlžiť týchto ľudí s tým, že by svoje dlhy splácali štátu za symbolický úrok 1%. Problém exekúcií nie je samotná pohľadávka, ale trovy konania a šialené úroky, ktoré musia ľudia platiť.
V tom druhom prípade, komerčných pohľadávok, tak tam je to tom, že niektoré veci sa jednoducho musia prerokovať so subjektami ako sú banky, poisťovne či operátori. Tam je to na dlhšie.
Ja osobne presadzujem, aby mal exekútor možnosť siahnuť na maximálne 20% príjmu a zvyšok musel nechať ľuďom. V súčasnosti je stav taký, že exekútor vám vezme celý príjem a nechá vám iba životné minimum. Takáto úprava by pritom vedela naštartovať mnohých ľudí, ktorí dnes bohužiaľ pracujú na čierno alebo nemajú záujem o prácu, pretože sú zadlžení.
Ako hodnotíte aktivity strany od marcových volieb?
Čo sa nám podarilo vzhľadom na ekonomickú situáciu, ktorá je tento rok veľmi zlá, pričom taká zlá ešte nebola v histórii Slovenska od roku 1989, bolo udržať aspoň nejaký ten štandard v rámci sociálnych opatrení, keďže minulá vláda bohužiaľ schválila veľa vecí, avšak tie nemali finančné krytie.
Museli sme často krát hľadať peniaze niekde inde, niekde škrtať a niekde sme museli ustúpiť či ísť do kompromisu. Spokojný nie som, ale urobili sme všetko, čo sa dalo.
Ľudia sú už unavení zo zlej komunikácie zo strany vlády, akým spôsobom chce Sme rodina prispieť k zlepšeniu a navráteniu istôt?
Boris Kollár vie byť v istých situáciách akýmsi prostredníkom v komunikačne skratových situáciách, pretože sa riadi zdravým rozumom.
A to, že Boris chýba už druhý mesiac je možno vidno aj na tej komunikácii v rámci vládnej komunikácie. Čiže ja verím tomu, že keď sa po Novom roku dostane po pracovného procesu, tak sa vzťahy v koalícii trochu ukľudnia. Boris by mal byť mediátorom v týchto vyhrotených situáciách, aké sú.
Ako vnímate aktuálne obvinenie bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu, ktorý je podozrivý z korupcie?
Ak polícia niekoho obviní, tak predpokladám, že má dostatok dôkazov na to, aby takéto obvinenie vzniesla. Čiže v tomto prípade si treba počkať na dôkaznú situáciu, ktorá pred súdom buď obstojí alebo neobstojí. Ja to v tejto chvíli beriem na vedomie a je na orgánoch činných v trestnom konaní či budú vedieť preukázať pripisované skutky.
Už čoskoro bude dostupná vakcína, dáte sa očkovať v čase keď to bude možné?
Určite áno.
Ako vnímate protest Kotlebovcov počas uplynulého víkendu, na ktorom držali minútu ticha za obete očkovania – čo je šírenie poplašnej správy?
Na ich mieste by som radšej držal minútu ticha za obete COVID-19, pretože aj kvôli ľuďom ako sú Kotlebovci, ktorí organizujú takéto akcie v čase najväčšej pandémie a vyzývajú ľudí, aby nenosili rúška a nedodržiavali opatrenia sa potom dozvedáme, že práve ľudia, ktorí sa takýchto akcií zúčastnitli sa nakazili koronavírusom a následne zomreli.
Je to z ich strany absolútne nezodpovedné. Oni sa na tomto nešťastí snažia iba priživovať a vytĺkať politický kapitál, namiesto toho, aby prišli s riešeniami.
Ja som do dnešného dňa nepočul, ako by si Kotlebovci inak vedeli predstaviť riešiť situáciu s koronavírusom. Z ich stany iba počúvam, ako je všetko zle, ale nepočujem žiadne riešenia. Z môjho pohľadu je to len také „kvákanie“, aby si trochu prilepšili čo sa týka preferencií ĽSNS.
Ako je možné, že poslanec Kotleba, Mazurek a im podobný zákonodarcovia nečelia žiadnym trestno-právnym postihom alebo trestným stíhaniam za propagovanie nezodpovedného správania počas pandémie? Pravdepodobne bežný občan by si nemohol dovoliť nenosenie rúška na verejnosti, porušovať karanténu či verejne vyhlasovať, že COVID-19 nie je nebezpečná choroba a podnecovať ľudí k nedodržiavaniu protiepidemiologických nariadení?
Presne tak. Kotlebovci sa správajú ako najväčší papaláši v tejto krajine, pre ktorých neplatia žiadne pravidlá. My to vidíme aj v parlamente, kde absolútne flagrantne porušujú tieto nariadenia a odmietajú si nasadiť rúška a nedodržiavajú žiadne pokyny.
Prečo doteraz neboli žiadnym spôsobom postihovaní je otázka na políciu, prípadne Úrad verejného zdravotníctva SR, ktorí majú v kompetencii tieto postihy realizovať.
Je zrejmé, že Sme rodina je najbližším spojencom v rámci koalície premiéra Matoviča, ako vnímate aktuálnu spoluprácu v koalícii a ako by ste okomentoval napätie medzi OĽaNO a SaSkou?
Spolupráca v rámci koalície funguje. Ja môžem hovoriť za poslanecké kluby. Spolu s predsedami klubov fungujeme bez problémov. Vieme sa za 10 minút dohodnúť na čomkoľvek.
To znamená, že v parlamente problém nie je. Ja problém vnímam skôr individuálne, čiže to nie je spor SaSka vs. OĽaNO, skôr je to spor jednotlivých členov vlády.
Mohlo by vás zaujímať: Všetko je to inak! Boris Kollár poskytuje vlastné vyjadrenie ohľadom kauzy v nemocnici sv. Michala
Osobne si myslím, že sú zbytočné a ničomu nepomáhajú. Niekedy by si mohli radšej zahryznúť do jazyka a zbytočne nevyvolávať takéto situácie, keď v tejto blbej dobe majú už ľudia všetkého plné zuby.
Ani mňa nebaví počúvať rôzne hádky a výmeny cez Facebook či tlačovky. Nie je to dobré. Verím, že po vianočných sviatkoch si viacerí vstúpia do svedomia a od budúceho roka začneme opäť normálne komunikovať a fungovať.
Ako vnímate výzvu europoslankyňe Ďuriš – Nicholsonovej, ktorá vyzvala predsedu NR SR na odchod z funkcie?
Pani Nicholsonová vo svojom statuse klamala, keď tvrdila, že Kollár dal niekoho vyhodiť. Toto tvrdenie sa nezakladá na pravde, pán Kollár nenechal nikoho vyhodiť.
Bola prepustená námestníčka nemocnice, teda vysoký manažér, žiadna sestra výpoveď nedostala. Takže, je to čisté klamstvo čo podaktorí tvrdia, vrátane pani Nicholsonovej.
Prečítajte si tiež: Predvianočný prieskum preferencií: Koronakríza poriadne zamiešala kartami
Prepustená bola iba námestníčka, ktorá patrila medzi sedem najvyšších manažérov nemocnice. Pán riaditeľ si približne pred pol rokom od svojho nástupu začal tento manažment logicky meniť, keďže ide o jeho najbližších spolupracovníkov a ak s ňou nevedel pracovať ďalej, tak sa ju rozhodol prepustiť. Či to bolo dobré, to ja neviem posúdiť, ale myslím, že to bolo zbytočné.
Skôr si myslím, že pán Kollár bol zneužitý ako dôvod na prepustenie. Vnímam to skôr ako zneužitie pána Kollára na to, aby si niekto urobil svoje personálne čistky.
Ako plánujete stráviť vianočné sviatky, prípadne ako lockdown naruší Vaše vianočné sviatky?
Keďže od soboty začne platiť zákaz vychádzania, ja plánujem pravdepodobne v piatok odísť na východné Slovensko a strávim sviatky tam.
Čítajte viac: Boris Kollár verejne sľúbil, že urobí všetko preto, aby zlepšil život na Slovensku
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies