Desiatky ľudí sú v nemocnici, pretože po celom Gruzínsku sa šíria protesty po tom, ako sa vláda rozhodla pozastaviť rokovania o vstupe do Európskej únie.
Desaťtisíce demonštrantov sa zhromaždili pred parlamentom v Tbilisi, kde hádzali kamene a odpaľovali ohňostroje.
Víťazstvo vládnucej strany Gruzínsky sen v parlamentných voľbách 26. októbra bolo všeobecne vnímané ako referendum o snahe Gruzínska vstúpiť do EÚ a vyvolalo protesty, pri ktorých utrpeli zranenia desiatky ľudí.
Tvrdí sa, že hlasovanie bolo s pomocou Ruska zmanipulované, keďže Moskva dúfa, že si Tbilisi udrží pod svojím vplyvom.
Rusko sa vyjadrilo, že sleduje vývoj a bývalý ruský prezident a hovorca Kremľa Dmitrij Medvedev napísal na Telegram, že sa uskutočnil pokus o revolúciu.
Napísal: „Gruzínsko sa rýchlo uberá po ukrajinskej ceste, do temnej priepasti. Takéto veci sa zvyčajne končia veľmi zle."
Vidno tu paralely ako pri gruzínskych protestoch či ukrajinskom Majdane v roku 2014.
Majdan sa uskutočnil v rokoch 2013 až 2014, keď sa v Kyjeve konali násilné protesty po tom, ako bývalý proruský prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč odvrátil krajinu od jej ambícií v EÚ.
Majdan odštartoval desaťročie významných zmien na Ukrajine, ktoré nakoniec viedli k jej súčasnej vojne s Ruskom.
Gruzínsky rezort vnútra informoval, že hospitalizovaných bolo 27 demonštrantov, 16 policajtov a jeden novinár.
Premiér Irakli Kobachidze vydal varovanie protestujúcim a vyhlásil, že nie je pravda, že európska integrácia Gruzínska bola zastavená.
Gruzínska prozápadná prezidentka Salome Zurabišviliová pre agentúru AP uviedla, že jej krajina sa stáva „kvázi ruským“ štátom a tvrdí, že strana Gruzínsky sen kontroluje hlavné inštitúcie.
Povedala: „Nežiadame revolúciu. Žiadame nové voľby, ale za podmienok, ktoré zabezpečia, že vôľa ľudí nebude opäť skreslená alebo ukradnutá. Gruzínsko sa vždy bránilo ruskému vplyvu a nebude súhlasiť s tým, aby mu boli ukradnuté hlasy a osud.“
EÚ udelila Gruzínsku štatút kandidátskej krajiny v decembri 2023 pod podmienkou, že splní odporúčania, ale začiatkom tohto roka pozastavila jeho vstup a znížila finančnú podporu po prijatí zákona o „zahraničnom vplyve“, ktorý sa všeobecne považuje za úder demokratickým slobodám.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies