RUŽOMBEROK - Ružomberok a mesto Wisla spustili spoločný cezhraničný projekt "Cestou dreva" s cieľom rozvíjať turistický ruch v prihraničných oblastiach. Projekt s rozpočtom viac ako 712 000 eur sa bude realizovať od októbra tohto roka až do apríla 2026.
Ružomberok a poľské mesto Wisla sa spojili v jedinečnom cezhraničnom projekte s názvom "Cestou dreva", ktorého cieľom je rozvoj cestovného ruchu v prihraničných regiónoch. Spoločná iniciatíva s rozpočtom viac ako 712 000 eur sa bude realizovať od októbra tohto roku až do apríla 2026.
Projekt má ambíciu zlepšiť infraštruktúru a pripraviť nové turistické produkty, ktoré budú atraktívne pre návštevníkov oboch miest. Na spoluprácu upozornil hovorca Ružomberka Vladimír Miškovčík.
Jedným z hlavných zámerov projektu "Cestou dreva" je vytvorenie spoločnej turistickej ponuky a zvýšenie využitia kultúrneho potenciálu oboch partnerských miest. Tento cieľ chcú dosiahnuť prostredníctvom nových cezhraničných produktov a modernizácie infraštruktúry cestovného ruchu, ktorá bude udržateľná, prístupná a priateľská k životnému prostrediu.
Okrem rozvoja infraštruktúry sa zamerajú aj na zlepšenie informovanosti turistov a vytvorenie atraktívnych programov pre rôzne vekové skupiny a záujmové oblasti.
"Naším zámerom je dobudovať, rozšíriť a dovybaviť udržateľnú, prístupnú a k prostrediu priateľskú infraštruktúru cestovného ruchu v prihraničnom území," vysvetlil Miškovčík, hovorca Ružomberka. Obe mestá chcú spoločne podporiť rozvoj kreatívneho potenciálu, kultúrneho dedičstva a prírodných krás regiónov.
Pre Ružomberok je súčasťou projektu významná investičná časť, ktorá zahŕňa modernizáciu Vlkolínca, jedného z miestnych turistických magnetov zapísaného do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Celkovo sa do tejto oblasti investuje približne 90 000 eur. Z týchto prostriedkov sa obnoví verejné osvetlenie, nainštalujú sa nové lavičky, cyklostojany, odpadkové koše, vitríny a nový informačný systém. Cieľom je vytvoriť príjemné prostredie pre turistov, ktoré zároveň zachováva unikátny ráz tejto historickej lokality.
Na druhej strane, mesto Wisla sa v rámci projektu zameria na vybudovanie časti pešieho a cyklistického chodníka s vybavením, čo prispeje k rozšíreniu turistických možností v tejto poľskej destinácii. Takýto chodník umožní lepšie prepojenie turistických lokalít, čo zvýši komfort návštevníkov a podporí ekologickejší spôsob dopravy.
Okrem investícií do infraštruktúry sa v rámci projektu uskutočnia aj letné festivaly v oboch mestách. Trojdňové podujatia, ktoré budú naplánované na leto a jeseň budúceho roka, ponúknu priestor na prezentáciu tradičnej ľudovej tvorivosti, regionálnych výrobkov a umeleckých aktivít. Festivaly budú príležitosťou pre miestnych obyvateľov i návštevníkov spoznať bohaté kultúrne dedičstvo prihraničných regiónov, a tiež podporia lokálnu ekonomiku.
"V dôsledku vysokej výkonnosti cestovného ruchu je potrebné neustále zdokonaľovať naše produkty, pretože sa na ne v tomto území kladú zvýšené nároky," povedal ružomberský primátor Ľubomír Kubáň.
Zdôraznil, že rozvojový potenciál Ružomberka a Wisly vidí najmä v podpore ľudského tvorivého a kreatívneho potenciálu, ale aj v rozvoji a propagácii kultúrneho a prírodného dedičstva regiónu.
Cieľom projektu je nielen rozšírenie turistickej ponuky, ale aj prehĺbenie cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Poľskom. Partnerstvo oboch miest vytvorí synergický efekt, ktorý môže prilákať viac návštevníkov a zvýšiť ekonomické príjmy v týchto oblastiach.
Projekt "Cestou dreva" tak bude prínosom nielen pre miestnych obyvateľov, ale aj pre turistov, ktorí budú mať možnosť spoznať krásy a jedinečnosti tohto regiónu prostredníctvom kvalitnejších služieb a zážitkov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies