Šafran je najdrahšie korenie sveta. Prezývajú ho "červené zlato" a kilo stojí 30 000 eur

NETKY.SK • 31 Október 2024, 15:11 • 2 min
Šafran je najdrahšie korenie sveta. Prezývajú ho "červené zlato" a kilo stojí 30 000 eur

Šafran je silným zdrojom antioxidantov, ktoré chránia vaše bunky pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom. Existujú štúdie, ktoré dokázali, že šafran pôsobí ako afrodiziakum, a šafran prirodzene obsahuje mnoho vlastností, ktoré sú podobné liekom používaným na liečbu depresie a úzkosti. Tiež sa verí, že korenie zlepšuje kvalitu spánku, možno kvôli upokojujúcemu horčíku, ktorý obsahuje.

slovakia

left justify in out

Šafran, často označovaný ako “červené zlato”, je jedným z najdrahších korenín na svete. Jeho cena môže dosahovať až 30 000 eur za kilogram, čo ho robí luxusným a vzácnym artiklom. Má jedinečnú chuť a vôňu, ktorú nie je vždy ľahké opísať. Chutí medovo, kvetinovo, sladko, štipľavo a zemito – hoci jemne. Ako kvetina prevonia vzduch, šafran prevonia pokrm. 

Unca šafranu sa cení na viac ako unca zlata. Je to najdrahšie korenie na svete, pretože jeho výroba si vyžaduje veľa času a úsilia.

Predpokladá sa, že bol prvýkrát objavený v Grécku v dobe bronzovej. Ale prečo je šafran taký drahý a na čo všetko sa používa?

Luxus menom šafran

Šafran sa získava z kvetov šafranu siateho (Crocus sativus). Každý kvet obsahuje len tri červené blizny, ktoré sa musia ručne zbierať a následne sušiť. Na získanie jedného kilogramu šafranuje potrebné zozbierať približne 150 000 kvetov, čo je časovo náročný a pracný proces. Tento fakt prispieva k jeho vysokej cene.

Odkedy šafran rastie od Španielska po Indiu, stal sa kľúčovou zložkou receptov a histórie mnohých kultúr.

Kvôli jeho notoricky vysokej cene je veľa falošných verzií šafranu. Aby sa znížili náklady, niektorí bezohľadní výrobcovia zmiešajú malé množstvo pravého šafranu s plnivami, ako je svetlica, rastlina bežne pestovaná na olej na varenie alebo nite z kukuričného hodvábu, ktoré sú zafarbené na červeno s potravinárskym farbivom, a predávajú produkt ako šafran.

Nenechajte sa odradiť cenou – trocha šafranu je dlhá cesta. Na dodanie hlbokej chuti a farby do všetkých druhov jedál zvyčajne potrebujete iba čajovú lyžičku alebo menej. Šafran skladujte vo vzduchotesnej sklenenej nádobe na chladnom a tmavom mieste. Ak ho nespotrebujete ihneď, vložte ho do mrazničky, aby ste predĺžili jeho trvanlivosť.

Odkedy šafran rastie od Španielska po Indiu, stal sa kľúčovou zložkou receptov a histórie mnohých kultúr.
Odkedy šafran rastie od Španielska po Indiu, stal sa kľúčovou zložkou receptov a histórie mnohých kultúr.
Zdroj: foto: healthline.com

Na zlepšenie nálady aj do receptov

Šafran má široké využitie v kuchyni, medicíne a kozmetike. V kuchyni je obľúbený pre svoju jedinečnú chuť a farbu. Používa sa v mnohých tradičných jedlách, ako sú španielska paella, talianske risotto alla milanese alebo indické biryani. Okrem toho sa pridáva do dezertov a nápojov, kde dodáva jemnú arómu a zlatistú farbu.

V medicíne je šafran cenený pre svoje liečivé vlastnosti. Obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v tele. Tradične sa používa na zlepšenie trávenia, zmiernenie bolesti a ako prírodné antidepresívum. Moderné štúdie naznačujú, že šafran môže mať pozitívny vplyv na zlepšenie nálady a zmiernenie symptómov depresie.

Šafran sa prirodzene hodí k ryži, či už v klasickom talianskom rizote alebo tahdigu, tradičnom perzskom ryžovom pokrme s chrumkavou, karamelizovanou kôrkou. Len štvrtinu čajovej lyžičky šafranových nití dodáva tejto Paelle bohatú farbu a chuť. Šafran sa bežne spája s kuracím mäsom, ale dobre funguje aj s morskými plodmi a jahňacinou. Môžete ho pridať do svojho obľúbeného kari receptu . Vďaka svojej jedinečne sladkej chuti sa šafran prirodzene leskne aj v dezertoch.

Zamilujte si zemitú chuť plodiny, ktorá by sa dala vyvážiť zlatom.
Zamilujte si zemitú chuť plodiny, ktorá by sa dala vyvážiť zlatom.
Zdroj: foto: dorreensaffron.com

Náročný zber ho robí vzácnym

Existuje niekoľko dôvodov, prečo je šafran taký vzácny. Prvým je jeho náročný zber. Ako už bolo spomenuté, zber šafranu je ručná práca, ktorá vyžaduje veľa času a trpezlivosti. Kvety majú krátku sezónu zberu, minimálnu životnosť a vyžadujú jemný dotyk. Fáza kvitnutia šafranu začína v októbri a trvá tri týždne. Každý kvet žije len 48 hodín. Kvety sa otvárajú skoro ráno, ale vädnú na plnom slnku, čo si vyžaduje, aby ich zberači čo najrýchlejšie zbierali ručne.

Druhým dôvodom je obmedzená oblasť pestovania. Šafran siaty vyžaduje špecifické klimatické podmienky, ktoré sa nachádzajú len v niektorých častiach sveta, ako sú Irán, Španielsko, India a Grécko.

Ďalším faktorom je nízka výnosnosť. Každý kvet produkuje len malé množstvo šafranu, čo znamená, že na získanie väčšieho množstva je potrebné pestovať obrovské plochy kvetov. Navyše, šafrán je citlivý na klimatické zmeny a choroby, čo môže ovplyvniť jeho produkciu.

Prvým je jeho náročný zber. Ako už bolo spomenuté, zber šafranu je ručná práca, ktorá vyžaduje veľa času a trpezlivosti.
Prvým je jeho náročný zber. Ako už bolo spomenuté, zber šafranu je ručná práca, ktorá vyžaduje veľa času a trpezlivosti.
Zdroj: foto: gamila.com.au

Neskutočné zdravotné benefity

Šafran je silným zdrojom antioxidantov, ktoré chránia vaše bunky pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom. Existujú štúdie, ktoré dokázali, že šafran pôsobí ako afrodiziakum, a šafran prirodzene obsahuje mnoho vlastností, ktoré sú podobné liekom používaným na liečbu depresie a úzkosti. Tiež sa verí, že korenie zlepšuje kvalitu spánku, možno kvôli upokojujúcemu horčíku, ktorý obsahuje.

Nedávny prehľad, ktorý zahŕňal päť štúdií a 379 účastníkov, zistil, že liečby obsahujúce šafran alebo jeho účinné látky vrátane krocínu pomohli zlepšiť kvalitu a dĺžku spánku.

Keďže väčšina očných ochorení je spôsobená zvýšeným zápalom, protizápalové a antioxidačné zlúčeniny nachádzajúce sa v šafrane môžu pomôcť znížiť zápal v oku. To by mohlo zlepšiť symptómy súvisiace s ochorením oka a chrániť pred progresiou očných ochorení.

Šafrán je silným zdrojom antioxidantov, ktoré chránia vaše bunky pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom.
Šafrán je silným zdrojom antioxidantov, ktoré chránia vaše bunky pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom.
Zdroj: foto: hoyerfamilysaffron.com

text: marthastewart.com, bhg.com. titulná foto: gneissspice.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Lucie Balgová

Redaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa lifestylovým témam, psychológii, cestovaniu a gastronómii. Študovala som SOŠ masmediálnych a informačných štúdií. Aktuálne študujem vysokú školu svätého Cyrila a Metoda, taktiež v oblasti médií.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies