TEHERÁN - Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi varoval, že možnosti na diplomatické riešenie iránskeho jadrového programu sa zužujú. Po neúspešných rokovaniach v Teheráne sa Grossi snaží získať lepšiu spoluprácu pri monitorovaní jadrových lokalít, no napätie eskaluje aj vzhľadom na možný návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu. Irán navyše zintenzívnil jadrové aktivity a obmedzil prístup inšpektorom MAAE.
Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu vo štvrtok varoval, že "priestor na rokovania a diplomaciu... sa zmenšuje" v súvislosti s iránskym atómovým programom, keďže vojny na Strednom východe zúria a prezident Donald Trump sa vracia do Bieleho domu.
Rafael Mariano Grossi z MAAE navštívil Teherán v snahe obnoviť prístup svojich inšpektorov k iránskemu programu a odpovedať na stále nevyriešené otázky týkajúce sa tohto programu, ako to robil na predchádzajúcich cestách s obmedzeným úspechom, odkedy Trump jednostranne odstúpil USA od jadrovej dohody islamskej republiky so svetovými mocnosťami.
Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu sa už niekoľko mesiacov usiluje o pokrok v rokovaniach s Iránom, vrátane snahy o intenzívnejšiu spoluprácu pri monitorovaní jadrových lokalít a o vysvetlenie nálezov uránu v nedeklarovaných lokalitách.
Grossiho úsilie však prinieslo len málo výsledkov a po návrate novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, od ktorého sa všeobecne očakáva obnovenie politiky maximálneho tlaku na Irán, by Grossiho cesta mala naznačiť, ako chce Irán v nasledujúcich mesiacoch postupovať.
"Som ďaleko od toho, aby som mohol medzinárodnému spoločenstvu povedať, čo sa deje. Bol by som vo veľmi ťažkej pozícii. Takže je to tak, že oni (Irán) nám musia pomôcť, aby sme im do určitej miery pomohli," povedal Grossi v utorok pre agentúru Reuters.
Irán zintenzívnil jadrovú činnosť od roku 2019 po tom, ako Trump počas svojho prvého funkčného obdobia odstúpil od dohody, ktorú Irán uzavrel so svetovými mocnosťami v roku 2015 a na základe ktorej obmedzil obohacovanie uránu, a obnovil prísne sankcie USA voči islamskej republike. Západ považoval iránske práce na obohacovaní za skryté úsilie o vývoj jadrových zbraní.
Došlo k narušeniu monitorovacích kamier nainštalovaných MAAE a Irán zakázal vstup niektorým z najskúsenejších inšpektorov agentúry so sídlom vo Viedni. Iránski predstavitelia tiež čoraz častejšie vyhrážali, že by mohli vyvinúť atómové zbrane, čoho sa Západ a MAAE obávajú už roky, odkedy Teherán v roku 2003 upustil od organizovaného zbrojného programu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies