BRATISLAVA - V hlavnom meste sa za pár dní odohrala séria šokujúcich podvodov, ktorých terčom sa stali seniori. Podvodníci ich obrali o vyše 30 000 eur. Polícia varuje, že scenáre sa opakujú – a najúčinnejšou ochranou je rozhovor v rodine.
Tri prípady, rovnaká taktika – manipulácia cez telefón
V uplynulých dňoch nahlásili bratislavskí policajti tri závažné prípady, v ktorých prišli dôchodcovia o značné finančné prostriedky a šperky. Všetky prípady sa odohrali podľa rovnakého scenára – telefonát od neznámeho volajúceho, ktorý sa vydáva za blízkeho príbuzného, policajta alebo advokáta.
„Syn je na polícii, pošli šperky!“ – 83-ročná žena prišla o 15-tisíc eur
Podvodník kontaktoval seniorku s príbehom o tom, že jej syn je na policajnej stanici. Pod zámienkou pomoci mala zabaliť zlaté šperky a platobnú kartu do igelitového vrecka a vyhodiť ich z balkóna. Zlodeji následne vybrali z jej účtu takmer 15 000 eur.
Falošná policajná akcia: 82-ročný muž odovzdal 9500 eur
Ďalší prípad sa odohral len o pár dní neskôr. Volajúci predstieral, že ide o policajta, ktorý informuje seniora o hroziacom vlámaní do jeho bytu. Muž dôverčivo zabalil hotovosť a šperky, ktoré podľa inštrukcií vyhodil z okna. Až po telefonáte s vnukom si uvedomil, že bol oklamaný.
„Pomôž mi, som na polícii!“ – žena odovzdala peniaze a šperky
V treťom prípade 82-ročnej seniorke zavolal podvodník, ktorý sa vydával za jej vnuka. Tvrdil, že potrebuje peniaze na kauciu po zadržaní políciou. Do hovoru sa zapojila aj údajná „advokátka“. Seniorka napokon poslala 5000 eur a šperky v kozmetickej taške cez okno bytu.
Polícia varuje: Nikdy nevyhadzujte cennosti cudzím osobám!
Bratislavskí kriminalisti vedú v súvislosti s prípadmi trestné stíhania pre prečin podvodu. Zároveň vydali sériu odporúčaní, ako sa podobným incidentom vyhnúť:
- Polícia nikdy nežiada peniaze cez telefón!
- Overujte si informácie s príbuznými alebo dôveryhodnými osobami.
- Neodovzdávajte hotovosť a šperky cudzím ľuďom, ani ich nevyhadzujte z okien!
- Ak máte podozrenie, okamžesdwwuiwšite volajte políciu na čísle 158.
Apel na rodiny: Rozprávajte sa so starými rodičmi
Polícia zdôrazňuje úlohu rodiny. Práve najbližší príbuzní môžu v rozhovoroch so seniormi predísť tragickým stratám, ktoré často predstavujú celoživotné úspory.
„Apelujeme nielen na seniorov, ale aj na ich rodinných príslušníkov a príbuzných, aby sa o tejto téme navzájom pravidelne rozprávali, vymieňali si informácie a predišli tak prípadnej strate svojich, často, celoživotných úspor,“ zdôrazňuje Polícia SR.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies