Severná Kórea potvrdila vypustenie medzikontinentálnej balistickej rakety pri historicky najdlhšom teste balistickej rakety.
Severokórejský test medzikontinentálnej balistickej rakety predstavuje najdlhší zaznamenaný čas letu jednej z jej rakiet, čo vyvoláva obavy z novej zbrane.
Severná Kórea potvrdila, že odpálila novú medzikontinentálnu balistickú raketu (ICBM) smerom k vodám pri svojom východnom pobreží, pričom išlo o doteraz najdlhší let severokórejskej rakety, uviedli úrady v Južnej Kórei a Japonsku, čo vyvoláva obavy z pokročilého vývoja zbraní v Pchjongjangu.
Severokórejský vodca Kim Čong-un bol prítomný na testovacom odpálení rakety a vydal varovanie svojim nepriateľom, uviedla štátna tlačová agentúra KCNA.
„Skúšobná streľba je primeranou vojenskou akciou, ktorá plne spĺňa účel informovať súperov, ktorí v poslednom čase úmyselne vyhrocujú situáciu v regióne a ohrozujú bezpečnosť našej republiky, o našej vôli reagovať,“ citovala KCNA Kima.
Juhokórejský Zbor náčelníkov štábov (JCS) vo vyhlásení uviedol, že strela vypálená smerom k Východnému moru, ktoré je známe aj ako Japonské more, bola zistená približne o 7:10 miestneho času (22:10 GMT) a bola vypálená na „vztýčenej trajektórii“.
SVS neskôr uviedla, že počiatočná analýza poukazuje na možnosť, že Severná Kórea použila novo vyvinutý nosič na tuhé palivo pre svoje rakety dlhého doletu.
Japonský minister obrany Gen Nakatani uviedol, že raketa, ktorá dopadla približne 300 km západne od japonského ostrova Okuširi pri severnom regióne Hokkaidó, letela najdlhšie zo všetkých predchádzajúcich raketových testov Pchjongjangu.
„Bol to najdlhší čas letu zo všetkých doterajších rakiet,“ povedal Nakatani novinárom.
„Myslím si, že sa môže líšiť od bežných rakiet,“ dodal.
Severná Kórea vypúšťa rakety dlhšieho doletu po „loftovej trajektórii“, čo znamená vystrelenie rakety takmer vertikálne. To umožňuje rakete vystúpiť do veľmi veľkej výšky, ale potom dopadnúť v krátkej horizontálnej vzdialenosti od miesta odpálenia. Takéto odpaly vraj umožňujú Pchjongjangu zbierať údaje, aby lepšie pochopil problémy, ktorým čelí pri opätovnom vstupe bojovej hlavice dlhého doletu do zemskej atmosféry.
Podľa Južnej Kórey a Japonska raketa vo štvrtok zaznamenala let trvajúci 87 minút, čo je viac ako pri poslednom testovacom odpálení ICBM v decembri 2023, ktoré trvalo 73 minút. Trajektória rakety dosiahla výšku 7 000 km a preletela vzdialenosť 1 000 km, uviedla japonská vláda a označila ju za raketu triedy ICBM.
Najnovšie odpálenie rakety prišlo deň po tom, ako juhokórejská vojenská spravodajská služba oznámila zákonodarcom, že Severná Kórea pravdepodobne dokončila prípravy na svoj siedmy jadrový test a je blízko k testovaciemu odpáleniu rakety dlhého doletu schopnej dosiahnuť Spojené štáty.
Hovorca Rady pre národnú bezpečnosť USA Sean Savett označil odpálenie za „porušenie“ viacerých rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN, ktoré podľa neho „zbytočne zvyšuje napätie a hrozí destabilizáciou bezpečnostnej situácie v regióne“.
Vypustenie sa uskutočnilo aj v súvislosti s obavami z údajného vyslania vojenských jednotiek Severnej Kórey do Ruska na podporu jeho vojny proti Ukrajine.
Americký minister obrany Lloyd Austin v stredu na tlačovej konferencii vo Washingtone s juhokórejským ministrom obrany Kim Yong-hyunom uviedol, že severokórejské jednotky v ruských uniformách a s ruským vybavením sa presúvajú smerom k Ukrajine, čo označil za nebezpečný a destabilizujúci vývoj.
Južná Kórea uvádza, že Severná Kórea vyslala do Ruska viac ako 11 000 vojakov a že viac ako 3 000 z nich sa presunulo do blízkosti bojov na západe Ruska.
Šin Seung-ki, vedúci výskumu severokórejskej armády v štátnom Kórejskom inštitúte pre obranné analýzy, uviedol, že odpálenie rakety bolo pravdepodobne testovaním zlepšeného výkonu nosnej rakety existujúcej ICBM - možno s pomocou Ruska.
„Severná Kórea bude chcieť naďalej dostávať takúto pomoc, pretože šetrí čas a náklady a zároveň zlepšuje výkon a modernizuje stabilitu zbraňového systému,“ povedal.
Po tom, čo sa dostala pod tlak v súvislosti s angažovaním sa Ruska na Ukrajine, „môže byť jej zámerom ukázať, že sa nepodvolí tlaku, že na silu odpovie silou, a tiež sa pokúsiť o určitý vplyv na prezidentské voľby v USA,“ dodal Šin.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies