BRUSEL - Pentagón potvrdil, že Severná Kórea vyslala do Ruska približne 10 000 vojakov, ktorí budú cvičiť a pravdepodobne sa zapoja do bojov proti Ukrajine, čo môže eskalovať takmer trojročný konflikt. Tieto vojenské presuny už vyvolali obavy v západných štátoch a juhokórejský prezident varoval, že spolupráca medzi Ruskom a Severnou Kóreou ohrozuje národnú bezpečnosť. Podľa generálneho tajomníka NATO sa severokórejské vojenské jednotky už nachádzajú v blízkosti ukrajinskej hranice, čo zvyšuje napätie v indo-pacifickom regióne.
Pentagón v pondelok uviedol, že Severná Kórea vyslala do Ruska približne 10 000 vojakov, ktorí budú "v najbližších týždňoch" cvičiť a pravdepodobne bojovať proti Ukrajine, čo podľa západných lídrov zintenzívni takmer tri roky trvajúcu vojnu a otrasie vzťahmi v indo-pacifickom regióne.
Hovorkyňa Pentagónu Sabrina Singhová uviedla, že niektorí severokórejskí vojaci sa už priblížili k Ukrajine a pravdepodobne smerujú do pohraničnej oblasti Kurska, kde sa Rusko snaží zatlačiť ukrajinský vpád.
"Časť týchto vojakov sa už presunula bližšie k Ukrajine a my sa čoraz viac obávame, že Rusko má v úmysle použiť týchto vojakov v boji alebo na podporu bojových operácií proti ukrajinským silám v ruskej Kurskej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou," povedala Singhová novinárom.
Generálny tajomník NATO Mark Rutte v pondelok potvrdil nedávne správy ukrajinských tajných služieb, že niektoré severokórejské vojenské jednotky sa už nachádzajú v Kurskej oblasti.
Pridanie tisícov severokórejských vojakov do najväčšieho európskeho konfliktu od druhej svetovej vojny zvýši tlak na unavenú a preťaženú ukrajinskú armádu. Podľa západných predstaviteľov to tiež zvýši geopolitické napätie na Kórejskom polostrove a v širšom indo-pacifickom regióne vrátane Japonska a Austrálie.
Juhokórejský prezident Yoon Suk-yeol povedal, že severokórejské vojenské nasadenie ohrozuje národnú bezpečnosť jeho krajiny aj medzinárodné spoločenstvo, a v utorok odsúdil to, čo označil za "nezákonnú" vojenskú spoluprácu medzi Ruskom a Severnou Kóreou.
Predstaviteľ severokórejského ministerstva zahraničných vecí nepotvrdil správy médií o vyslaní vojsk do Ruska, ale uviedol, že ak by Pchjongjang podnikol takéto kroky, boli by podľa neho v súlade s medzinárodnými normami.
Ruský prezident Vladimir Putin chce zmeniť globálnu dynamiku moci. Minulý týždeň sa na samite krajín BRICS vrátane vedúcich predstaviteľov Číny a Indie v Rusku snažil vytvoriť protiváhu západnému vplyvu. Podľa západných vlád sa snažil získať priamu pomoc pre vojnu od Iránu, ktorý dodal bezpilotné lietadlá, a Severnej Kórey, ktorá dodala veľké množstvo munície.
Rutte novinárom v Bruseli povedal, že severokórejské nasadenie predstavuje "výraznú eskaláciu" zapojenia Pchjongjangu do konfliktu a "nebezpečné rozšírenie vojny Ruska". "Prehlbujúca sa vojenská spolupráca medzi Ruskom a Severnou Kóreou predstavuje hrozbu pre indo-pacifickú aj euroatlantickú bezpečnosť," povedal Rutte novinárom po rozhovoroch s juhokórejskou delegáciou o rozmiestnení severokórejských vojsk.
Aj prezident USA Joe Biden označil toto nasadenie za "nebezpečné. Veľmi nebezpečné." Minister obrany Lloyd Austin a minister zahraničných vecí Antony Blinken sa stretnú so svojimi juhokórejskými partnermi koncom tohto týždňa vo Washingtone.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies