BEJRÚT - Protestujúcich v Libanone, ktorí už siedmy deň demonštrujú proti zlej ekonomickej situácii v krajine a žiadajú odstúpenie vlády, sa v počas dnešného dňa z ulíc snažili dostať príslušníci libanonskej armády.
Demonštrantov severne od hlavného mesta Bejrút sa usilovali rozohnať vojaci na obrnených vozidlách, ako uviedli očití svedkovia. Protestujúci na nich s hnevom kričali: "Revolúcia! Revolúcia!"
Videá zverejnené na internete ukazujú niekoľko vojakov sympatizujúcich s protestujúcimi, ktorým pri plnení rozkazu rozohnať demonštrantov a odstrániť z ciest zátarasy, tečú slzy.
This soldier is crying at the sight of the protests in Lebanon.
— Joshua Potash 🆘 (@JoshuaPotash) October 23, 2019
And the protesters’ reaction is nothing but loving.
There is something special happening in Lebanon right now.
pic.twitter.com/P2S0ynKNrI
Protesty sa konali aj v prístavných mestách Súr a Nabatíja na juhu Libanonu napriek tomu, že ide o oblasti, kde majú podporu šiitské hnutia Amal a Hizballáh. Protestujúci tam skandovali heslá proti obom ich vodcom - predsedovi parlamentu Nabihovi Berrimu aj Hasanovi Nasralláhovi.
Protivládne protesty kritizujúce korupciu, zlé spravovanie štátu a nepriaznivú ekonomickú situáciu, ktoré sa začali minulý štvrtok, ochromili aj verejný život v krajine. Školy, univerzity a banky zostali zatvorené aj dnes. Ľudia vyšli do ulíc najprv pre nesúhlas so zavedením 20-centového denného poplatku za četovacie služby - vrátane aplikácie WhatsApp.
Lebanon right now:
— Joshua Potash 🆘 (@JoshuaPotash) October 23, 2019
They are demanding that the entire government step down.
pic.twitter.com/LMxjje69g1
Hoci vláda medzitým oznámila zrušenie tohto poplatku, protestujúci začali požadovať aj rozsiahle reformy politického systému, pričom sa sťažujú aj na iné problémy od úsporných opatrení po slabú infraštruktúru. Libanon má jeden z najvyšších verejných dlhov na svete, rovnajúci sa 150 percentám jeho HDP.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies