BRATISLAVA - Škola remesiel ÚĽUV bola zaradená do Zoznamu dobrých praktík UNESCO za svoj prínos k ochrane a rozvoju nehmotného kultúrneho dedičstva. Tento úspech bol potvrdený počas zasadnutia UNESCO v Paraguaji.
Škola remesiel Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) bola zaradená do Zoznamu dobrých praktík ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
Tento významný úspech bol oznámený vo štvrtok počas 19. zasadnutia Medzivládneho výboru Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré sa koná v Asuncióne, hlavnom meste Paraguaja. Informovali o tom Ministerstvo kultúry SR a SĽUK.
"Slovenská republika prvýkrát podala návrh na výber do Zoznamu dobrých praktík ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva. Tento zoznam obsahuje programy, projekty a aktivity, ktoré príkladným spôsobom podporujú ochranu a rozvoj nehmotného kultúrneho dedičstva a najlepšie odrážajú princípy a ciele UNESCO Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva," uviedol rezort kultúry.
Slovenský návrh na včlenenie do tohto zoznamu nebol jediný. Okrem Slovenska podali svoje návrhy aj Ukrajina s Programom na ochranu tradície hudobných nástrojov kobzy a ninery a Omán s Mládežníckym výcvikovým programom pre jachtárov.
Na rozdiel od Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva, kde bolo podaných až 53 nominácií na zápis a Slovenská republika má na tomto zozname deväť prvkov, Zoznam dobrých praktík ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva nie je v centre záujmu členských štátov.
Napriek tomu plní dôležitú úlohu vďaka ochranným opatreniam.
Škola remesiel ÚĽUV od svojho založenia v roku 1999 pôsobí ako miesto odovzdávania remeselných znalostí a zručností. Jej hlavným cieľom je uchovávanie a rozvíjanie tradičných remesiel ako súčasti kultúrneho dedičstva.
To sa realizuje prostredníctvom troch regionálnych centier remesiel (RCR) v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Tieto centrá slúžia ako kontaktné pracoviská s poradenskou a vzdelávacou činnosťou, zameriavajúcou sa najmä na regionálne a zanikajúce remeselné techniky.
Medzivládny výbor už 3. decembra schválil nomináciu Republiky srbskej pod názvom Insitné umenie v Kovačici do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Insitné umenie je významným prejavom kultúrneho dedičstva slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies