LIPTOV - Liptovské múzeum oživuje históriu prostredníctvom série prednášok „Príbehy nášho múzea“. Vo februári sa návštevníci môžu tešiť na odhalenie fascinujúcich príbehov zo slovenských dejín, spojených s Montecuccoliho vojenskými úvahami a príbehom Slovenskej Angeliky, ktorá odhaľuje prekvapivé spojitosti s francúzskym dvorom.
Montecuccoliho vojenské umenie a jeho spojenie so Slovenskom
Séria prednášok „Príbehy nášho múzea“ vstupuje do nového roka s mimoriadnou témou. Vo februári sa historik Liptovského múzea Karol Dzuriak zameria na jedno z najvýznamnejších diel vo vojenskej literatúre – „Commentarii Bellici“ (Úvahy o vojenskom umení) od Raimonda Montecuccoliho, publikované vo Viedni v roku 1718.
„V tretej časti svojej knihy opisuje inšpiratívne vojnové udalosti na Slovensku v rokoch 1663 – 1664. Knižné ilustrácie nám umožňujú vytvoriť si lepšiu predstavu o vojenstve v dobách dvoch posledných protihabsburských povstaní, ako aj o podobe poľných opevnení cisárskych vojsk v časoch slávnej bitky pri Vavrišove,“ priblížil Dzuriak.
Okrem knihy Montecuccoliho predstaví Liptovské múzeum aj ďalší vzácny artefakt – najdrahšiu pušku zo zbierok múzea, ktorá svojím vznikom a pôvodným vlastníkom tematicky dopĺňa vojenský príbeh.
Slovenská Angelika a francúzsky dvor
Súčasťou prednášok bude aj romantická história inšpirovaná známou Angelikou, markízou du Plessis-Bellière. Karol Dzuriak odhalí spojenie slovenského regiónu s protagonistami, ktorých osudy sa prelínajú s francúzskym dvorom. „Málokto však vie, že tu vystupujú protagonisti, ktorých život zaviedol na Slovensko.“
„Náš romantický príbeh sa odohral medzi tretím princom z Conti, zvaným veľký Conti, a nemanželskou dcérou francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. (Kráľ Slnko), princeznou Marie Anne de Bourbon. V roku 1685 jej zo slovensko-maďarského pomedzia písal priateľské listy, v ktorých sa dotkol kráľovej cti a vyvolal veľký škandál, jeden z viacerých, ktorými bol známy a ktoré ho spájajú aj s románovou Markízou anjelov,“ uviedol Dzuriak.
História spojená s regiónom Liptova
Príbehy Montecuccoliho, veľkého Contiho a ďalších historických postáv spájajú Habsburskú ríšu, Uhorsko a Sedmohradsko s Liptovom. Prednáškové trojdnie prinesie návštevníkom možnosť preniknúť hlbšie do dejín a objaviť nové spojitosti. Liptovské múzeum tak pokračuje v tradícii zaujímavých prednášok, ktoré pútavým spôsobom približujú históriu nielen odborníkom, ale aj širokej verejnosti. Táto séria predstavuje jedinečný spôsob, ako oživiť minulosť a priblížiť ju modernému divákovi.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies