Slovenská informačná služba odhalila troch ruských špiónov

NETKY.SK • 23 Jún 2022, 07:43 • 2 min
Slovenská informačná služba odhalila troch ruských špiónov

BRATISLAVA - SIS poskytla vlani podklady na rozhodnutie o vyhostení trojice príslušníkov ruských spravodajských služieb, ktorí na území SR pôsobili pod diplomatickým krytím. Vyplýva to z neutajovanej časti Správy o činnosti SIS za rok 2021.

slovakia

left justify in out

„V súvislosti s uvedeným boli v hodnotenom období aktivity ruských spravodajských služieb v SR čiastočne obmedzené. K utlmeniu ich pôsobenia v oblasti spravodajstva ľudských zdrojov prispeli aj opatrenia zavedené v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19," ozrejmila informačná služba.

 

img

 

Ruské spravodajské služby sa naďalej pokúšali získať prístup k predstaviteľom štátnej správy, členom vlády SR, poslancom Národnej rady SR a iným mienkotvorným osobnostiam s cieľom ovplyvňovať ich rozhodovanie.

 

„Predmetom ich záujmu boli aj predstavitelia slovenskej diplomacie s cieľom ovplyvňovať postoje SR a prípadne aj EÚ v súlade so záujmami Ruskej federácie," podotkli.

 

SIS očakáva pokračujúci záujem ruských spravodajských služieb o získavanie informácií z prostredia Ozbrojených síl SR, Ministerstva obrany SR a NATO so zameraním na poskytovanie pomoci Ukrajine.

 

img

 

Okrem ruských špionážnych aktivít na území SR sa SIS prioritne venovala aj príslušníkom spravodajských služieb Čínskej ľudovej republiky. „V hodnotenom období venovali pozornosť najmä témam súvisiacim s tzv. politikou jednej Číny (Taiwan, Tibet, Hongkong)," spresnili v správe.

 

Dodržiavanie politiky jednej Číny je dlhodobo najvyššou prioritou čínskej zahraničnej politiky. „Pri úsilí o dosahovanie tohto cieľa využíva tzv. mäkké nástroje v podobe propagandy a lobingu, ale aj aktivity zo strany spravodajských služieb," uviedla SIS.

 

Prečítajte si tiež: Kauza pražského magistrátu má nečakanú dohru. Jeden z obvinených zrejme spáchal samovraždu!

 

Naďalej sa čínske spravodajské služby snažili o budovanie kontaktov v štátnej správe a vo vzdelávacích inštitúciách, „ktorého cieľom je nadviazať prvotný kontakt s jednotlivcami s potenciálom zastávať v budúcnosti významné funkcie v štátnej správe". Pokračovali tiež lobistické aktivity zamerané najmä na podporu prieniku čínskych spoločností do kritickej technologickej infraštruktúry orgánov štátnej a verejnej správy SR a do prostredia akademických a vzdelávacích inštitúcií.

 

„V dôsledku ekonomických problémov niektorých slovenských spoločností pôsobiacich v oblasti inovácií a pokročilých technológií, spôsobených pandémiou ochorenia COVID-19, sa zvýšilo riziko ich skupovania čínskymi subjektami," priblížila informačná služba.

 

img

 

Rástol tiež počet pokusov zahraničných spravodajských služieb o kybernetické alebo hekerské útoky a zintenzívňuje sa využívanie technických prostriedkov na získavanie spravodajsky významných informácií.

 

„Za hlavné príčiny zraniteľnosti informačných systémov možno v SR považovať najmä nedodržiavanie bezpečnostných opatrení, ľudský faktor a podceňovanie hrozieb vyplývajúcich z aktivít cudzích spravodajských služieb, čo súvisí s nedostatočnou úrovňou bezpečnostného povedomia ohrozených subjektov," dodali.

 

Možno vás zaujme: Zelenskyj prezradil, kto je jeho vzor



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies