BRATISLAVA/PARÍŽ - Sokoliarstvo zapísali ako medzinárodnú nomináciu na reprezentatívny zoznam v roku 2016. Na jar 2020 požiadalo Slovensko a ďalších 5 krajín – Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Kirgizsko a Poľsko – o rozšírenie skupiny, ktorých sa týka zápis. Po schválení ide zatiaľ o najväčšiu nomináciu v Reprezentatívnom zozname NKD ľudstva.
Sokoliarstvo sa stalo 8. prvkom, ktorý má Slovensko zapísané v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva (NKD) ľudstva. V utorok o tom v rozhodli členovia Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, ktorí schválili rozšírenie pôvodnej 18-člennej nominačnej skupiny o ďalších 6 krajín vrátane Slovenska. TASR o tom informovali z Centra pre tradičnú ľudovú kultúru (CTĽK) Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK).
"Za vypracovaním nominácie za SR stojí tím zložený z pracovníkov CTĽK, Ministerstva kultúry SR a v neposlednom rade komunita sokoliarov zo Slovenskej republiky," uviedol riaditeľ CTĽK Miroslav Hanák. "Nominácia zdôrazňuje spoločné dedičstvo spájajúce spoločenstvá a štáty na miestnej, národnej a medzinárodnej úrovni. Poukazuje na to, že Dohovor na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO z roku 2003 podporuje spoločnú ochranu prvkov nehmotného kultúrneho dedičstva presahujúcich jazykové a štátne hranice, čím podporuje dialóg a porozumenie," zdôraznil Hanák.
Prečítajte si tiež: Guinnessova kniha rekordov nás sprevádza už 66 rokov
Sokoliarstvo je odteraz prvkom vo svetovom zozname, ktorý spája Saudskú Arábiu, Nemecko, Rakúsko, Belgicko, Spojené arabské emiráty, Španielsko, Francúzsko, Maďarsko, Taliansko, Maroko, Kazachstan, Mongolsko, Pakistan, Portugalsko, Katar, Sýriu, Južnú Kóreu, Českú republiku, Slovensko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Kirgizsko a Poľsko.
Prezident Slovenského klubu sokoliarov pri Slovenskej poľovníckej komore (SPK) Alojz Kaššák poukázal na to, že sokoliarstvo je na území Slovenska nepretržite od 5. storočia. Po roku 2019, keď sokoliarstvo zapísali medzi najvýznamnejšie prvky nehmotného kultúrneho dedičstva na národnej úrovni, prišiel zápis do prestížneho svetového zoznamu. "Chceme ho venovať budúcim generáciám sokoliarov, ktorí budú nositeľmi tohto prvku," uviedol Kaššák, ktorý zdôraznil, že Slovensko je svetovým lídrom vo vzdelávaní mladých sokoliarov, ale aj kolískou moderného sokoliarstva. "Máme tu jedinú základnú školu na svete s povinným vyučovacím predmetom sokoliarstvo. Je ňou Základná škola s materskou školou (ZŠ s MŠ) Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach," upozornil šéf slovenských sokoliarov.
Možno vás zaujme: Chcete dobre investovať? Skúste lego! Nie, nežartujeme
Pripomenul tiež, že sokoliarstvo na Slovensku vyučujú predovšetkým na stredných lesníckych školách v Prešove, Banskej Štiavnici či Liptovskom Hrádku, ale aj vysokých školách na Technickej univerzite (TU) vo Zvolene a Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach.
V tomto roku sa malo rozhodovať aj o ďalšej medzinárodnej nominácii, ktorej súčasťou je SR, a tou sú Tradície spojené s chovom koní plemena lipican. "Vzhľadom na veľké množstvo predložených nominácií sa hodnotenie tohto prvku presunulo na nasledujúci rok," vysvetlil Hanák.
Okrem sokoliarstva sú ďalšími zápismi SR v reprezentatívnom zozname NKD ľudstva fujara – hudobný nástroj a jeho hudba, Terchovská muzika, Gajdošská kultúra, Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách, Horehronský viachlasný spev, Modrotlač a Drotárstvo.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies