Slovenskí vedci chcú viac sekvenovať, aby mohli zastaviť šírenie mutácií

NETKY.SK • 11 Marec 2021, 12:46 • 2 min
Slovenskí vedci chcú viac sekvenovať, aby mohli zastaviť šírenie mutácií

SLOVENSKO - Vedci z Univerzity Komenského v Bratislave a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied upravujú laboratórne postupy, aby navýšili kapacitu sekvenovania a znížili náklady na spracovanie vzoriek nového koronavírusu.

slovakia

left justify in out

Hovorkyňa Univerzity Komenského Lenka Miller spresnila, že ich plán je týždenne sekvenovať, teda určiť poradie písmen v reťazci DNA u 500 vzoriek pozitívnych na koronavírus.

 

img

 

Ako podotkla Miller, na Slovensku sa dodnes sekvenovalo menej vzoriek ako je tento týždenný plán. Zároveň dodala, že výskumné skupiny biochemikov, molekulárnych biológov a bioinformatikov z UK a virológov zo SAV sa rok zaoberajú sekvenovaním genómov vírusu SARS-CoV-2.

 

Na základe tohto procesu vedci pozorujú zmeny v genóme vírusu, teda sledujú evolúciu vírusu „v priamom prenose“. Monitoring mutácií pomáha aj pri zisťovaní, či je potrebné upraviť diagnostické postupy, pri optimalizácii stratégie očkovania či rozhodovaní o príprave alebo použití novej verzie vakcíny.

 

img

Biochemik Jozef Nosek z Prírodovedeckej fakulty považuje sekvenovanie 500 vzoriek týždenne za zvládnuteľný cieľ, aj keď sa to môže javiť ambiciózne. Potrebná je podľa neho dobrá organizácia a spolupráca s regionálnymi úradmi.

 

Vysvetlil, že ak by nesekvenovali, mohol by sa vírus zmeniť časom do takej miery, že by nevedeli identifikovať infikovaných jedincov pomocou testov, ktoré používajú v súčasnosti. To by viedlo k podstatne rýchlejšiemu šíreniu vírusu, a tým aj k vyššiemu počtu úmrtí,“ upozornil.

 

Vírus podľa neho mutuje neustále, a preto sa budú objavovať nové varianty. Z daného dôvodu je nutné zaočkovať väčšinu populácie. Čím skôr sa tak podľa neho stane, tým menej času a príležitostí bude mať vírus na zmutovanie do nových, nebezpečnejších foriem.

 

Mohlo by vás zaujímať: Ľudia, ktorým potvrdili juhoafrickú mutáciu ochorenia COVID-19, ju vôbec nemajú


Miller priblížila, že vedci z UK a SAV identifikovali viacero línií vírusu na Slovensku, napríklad český, britský či juhoafrický variant. Podľa odborníkov je pomerne jednoduché určiť do akej skupiny patria jednotlivé osekvenované vzorky.

 

„Každý z týchto variantov má totiž špecifické mutácie na určitých miestach a stačí sa pozrieť, či sú tieto mutácie vo vzorke prítomné. Genómové sekvencie vírusu potom odosielame do medzinárodnej databázy Gisaid,“ objasnila bioinformatička Broňa Brejová z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK.

 

Prečítajte si tiež: Budeme potrebovať v prípade cestovania po EÚ očkovací preukaz?



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies