BRATISLAVA - Slovensko sa v hodnotení Európskej komisie umiestnilo na piatom mieste v čerpaní financií z Plánu obnovy a odolnosti, čo ho radí medzi premiantov v EÚ. Podpredseda vlády Peter Kmec informoval, že napriek nutnosti revízie opatrení sa očakáva podanie šiestej a siedmej žiadosti o platbu ešte v tomto roku.
Podľa hodnotení Európskej komisie sa Slovensko umiestnilo na piatom mieste v čerpaní financií z Plánu obnovy a odolnosti, čo ho radí medzi premiantov v Európskej únii.
Podpredseda vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec pred stredajším rokovaním vlády informoval, že napriek nutnosti revízie niektorých opatrení by mala byť ešte v tomto roku podaná šiesta a siedma žiadosť o platbu.
"Európska komisia robila hodnotenie jednotlivých členských krajín, Slovensko je na piatom mieste, takže sme premiant stále v čerpaní plánu obnovy. Aj vzhľadom na otvorené problémy ideme do revízie, ale som presvedčený, že tento rok sa nám podarí šiesta, siedma žiadosť o platbu," povedal Kmec.
Uviedol, že otvorených je približne 20 otázok, ktoré sa v súčasnosti riešia.
"Sú tam aj niektoré červené farby, ale pracujeme s vykonávateľmi, aby sme to naplnili čo najrýchlejšie. Takže ja som veľmi veľký optimista, že plán obnovy sa podarí naplniť," dodal.
Jednou zo zmien, ktoré sa podľa podpredsedu vlády podarilo vyrokovať, bol presun financií na zalesňovanie. Na toto náhradné zelené opatrenie pôjde 40 miliónov eur. Kmec vysvetlil, že ide o opatrenie, ktoré majú v pláne obnovy aj viaceré ďalšie štáty a dá sa rýchlo zrealizovať.
Niektoré ďalšie požiadavky rezortu pôdohospodárstva Európska komisia neakceptovala, ale podľa Kmeca je šanca ich presadiť pri revízii eurofondov.
Podľa Kmeca je Slovensko nespochybniteľným členom Európskej únie, ktorá ostáva najväčšou ekonomikou a jednotným trhom. Príležitosti v tejto oblasti však môžu byť presýtené, a preto je dôležité zamerať sa aj na regióny mimo EÚ.
Jednou z hlavných priorít rezortu zahraničných vecí sa preto stalo posilnenie zastúpenia SR s cieľom podporiť ekonomické aktivity slovenských firiem na Balkáne, Blízkom východe, v regióne Indopacifiku a v krajinách globálneho Juhu vrátane Afriky a Južnej Ameriky.
Kmec verí, že podpora slovenských exportérov sa následne prejaví v podobe tvorby nových pracovných miest, zvyšovania ekonomického rastu Slovenska a zlepšovania životnej úrovne občanov SR. Zdôraznil, že plán obnovy a odolnosti je kľúčovým nástrojom pre dosiahnutie týchto cieľov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies