SLOVENSKO - Slovensko je znepokojené destabilizačnými aktivitami Ruska a vyzýva ho, aby tieto aktivity, vrátane eskalácie napätia pozdĺž hraníc s Ukrajinou a na ilegálne anektovanom Kryme, bezodkladne ukončilo.
Rusko by malo rešpektovať svoje medzinárodné záväzky, a vrátiť sa za rokovací stôl v rámci formátu Severoatlantickej aliancie. Vyhlásil to šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok. V reakcii k prijatým opatreniam Spojených štátov amerických voči Rusku Korčok doplnil, že rozumie rozhodnutiu prezidenta USA Joea Bidena o ďalších konkrétnych opatreniach v reakcii na destabilizačné kroky Ruskej federácie, na ktoré reagovali všetci spojenci vrátane SR v spoločnom vyhlásení Severoatlantickej rady na jej mimoriadnom zasadnutí v stredu 14. apríla. Informoval o tom Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Súvisiaci článok: REPORTÁŽ: Oživenie ťažkých bojov na Ukrajine by malo katastrofálne následky pre Slovensko, hovorí Klus
Korčok považuje predmetné vyhlásenie Severoatlantickej rady za potvrdenie politickej jednoty a prejav solidarity spojencov. Ale aj za silný odkaz voči Ruskej federácii, ktorej správanie a konfrontačný prístup vo vojenskej, bezpečnostnej a politickej oblasti naďalej predstavuje hlavnú výzvu pre euroatlantickú bezpečnosť. Doplnil, že vyhlásenie je ďalšou reakciou transatlantického spoločenstva na pokračujúce porušovanie základných zásad medzinárodného práva a zasahovanie Ruska do demokratických procesov iných štátov. Súčasne potvrdil, že Slovensko, ako členská krajina Európskej únie a NATO, má záujem rozvíjať dobré vzťahy s Ruskom, a v tomto duchu viesť konštruktívny dialóg, ktorého predpokladom je obojstranná politická vôľa.
Prečítajte si tiež: USA voči Rusku pritvrdili novými sankciami. Zasahovanie do vnútroštátnych záležitostí krajiny je neprípustné, tvrdí Biden
Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena oznámila 15. apríla vyhostenie desiatich ruských diplomatov, a sankcie voči viac ako trom desiatkam ľudí a spoločností za zasahovanie do vlaňajších prezidentských volieb a hackerský útok na federálne úrady. V spojitosti s ním sú to prvé americké odvetné opatrenia voči Rusku. Štvrtkové opatrenia zahŕňajú sankcie na šesť ruských spoločností, ktoré podporujú kybernetické aktivity Ruska, a tiež sankcie na 32 jednotlivcov a entít obvinených z pokusu o zasahovanie do volieb vrátane šírenia dezinformácií. Medzi spomenutými desiatimi diplomatmi, ktorých vyhostia, sú podľa Bieleho domu predstavitelia ruských spravodajských služieb.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies