HELSINKI - Spoločnosť insar.sk s.r.o. získala pre Slovensko historicky prvú výhru v prestížnej súťaži európskych "vesmírnych Oscarov" s názvom Copernicus Masters. Súťaž sa koná od roku 2011 pod záštitou Európskej komisie (EC) a Európskej vesmírnej agentúry (ESA).
Tejto súťaže sa každoročne zúčastňujú spoločnosti a tímy z celej Európy. Cieľom je oceniť najprogresívnejšie projekty z oblasti spracovania a hĺbkovej analýzy dát diaľkového prieskumu Zeme, strojového učenia, umelej inteligencie, internetu vecí a priemyslu 4.0.
Ocenenie spoločnosť získala za systém remotIO-X, ktorý je už v súčasnosti schopný družicami presne monitorovať milimetrové pohyby stavebných objektov na Zemi. Na Slovensku je týmto systémom možné sledovať zosuvy a svahové deformácie, banskú činnosť, zásobníky plynov, mosty, diaľnice, priehrady, kultúrne pamiatky a iné stavebné objekty. Systém zároveň umožňuje monitorovať celé mestá a regióny s vysokou citlivosťou na milimetrové pohyby objektov.
Odborná komisia zložená z európskych expertov vo vesmírnom sektore vyberala víťazov zo 182 zúčastnených firiem v celkovo 8-mich kategóriách a hodnotila ich inovatívnosť a prínos pre priemysel a európske obyvateľstvo. Spoločnosť insar.sk s.r.o uspela v kategórii "Airbus sobloo Multi-Data Challenge", ktorá firme ponúka možnosť rozvoja tohto projektu v spolupráci so spoločnosťou Airbus Defence and Space (poskytovateľ družicových dát) a európskym konzorciom sobloo, ktoré prevádzkuje infraštruktúru pre dáta diaľkového prieskumu Zeme a programu Copernicus.
Ocenenie prevzal konateľ spoločnosti Matúš Bakoň z rúk Nicolasa Hugueta, vedúceho oddelenia digitálnych služieb v oblasti spravodajských programov Airbus Defence and Space.
Len pred štyrmi rokmi podpísala Slovenská republika s Európskou vesmírnou agentúrou "Zmluvu o európskom spolupracujúcom štáte", čím vstúpila do prístupového programu PECS (Plan for European Cooperating States). Ten slúži pre krajiny, ktoré majú záujem vstúpiť do ESA, ako vstupná brána. Navyše sa v rámci tohto programu môžu slovenské univerzity, firmy a výskumné inštitúcie podielať na priamom financovaní projektov v oblasti kozmického vývoja.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies