Smútenie po strate blízkeho: Kedy vyhľadať odbornú pomoc a ako podporiť smútiacich

NETKY.SK • 2 November 2024, 12:42 • 2 min
Smútenie po strate blízkeho: Kedy vyhľadať odbornú pomoc a ako podporiť smútiacich

Dlhodobé prejavy smútenia, ako sú intenzívny smútok, pocity viny či dlhodobá izolácia, môžu naznačovať potrebu odbornej pomoci. Psychologička Jaroslava Kosecová zdôrazňuje, že je dôležité mať o svojich pocitoch s kým hovoriť a že podporu môže poskytnúť aj odborník. Správny prístup k smútiacim si vyžaduje citlivosť a porozumenie, pričom nevyhnutné je aj rešpektovať potreby a pocity každého jednotlivca.

slovakia

left justify in out

Dlhodobé prejavy smútenia po strate blízkej osoby sú prirodzenou súčasťou procesu žiaľu, avšak niekedy sa môžu zmeniť na vážne psychické problémy, ktoré si vyžadujú odbornú pomoc.

Psychologička z Centra smútkovej terapie Jaroslava Kosecová upozorňuje na signály, ktoré by mohli naznačovať potrebu vyhľadať pomoc, ako sú intenzívna bolesť, hlboký smútok, pocity viny, dlhodobá izolácia, strata záujmu o bežné činnosti, a problémy so spánkom alebo jedlom.

Podľa Kosecovej je dôležité, aby sa ľudia po úmrtí blízkeho mali s kým zdieľať svoje pocity. Priatelia a rodina môžu poskytnúť cennú podporu, avšak niekedy je potrebné citlivo navrhnúť aj odbornú pomoc. Pomoc je obzvlášť nevyhnutná, ak má smútiaci človek myšlienky na ukončenie vlastného života, sklon k závislostiam alebo vyhľadáva rizikové aktivity.

Povzbudzovanie ľudí, ktorí prechádzajú ťažkým obdobím smútenia, si vyžaduje citlivý prístup. Kosecová zdôrazňuje, že je dôležité rešpektovať, čo smútiaci človek potrebuje, a zároveň si byť vedomý vlastných pocitov. Byť v spojení so sebou samým znižuje riziko, že povedieme nevhodné komentáre, ktoré by mohli byť zraňujúce.

Podľa psychologičky môže už len prítomnosť inej osoby, schopnosť načúvať bez posudzovania a dávania nevyžiadaných rád, výrazne pomôcť. Je dôležité, aby smútiaci cítil, že sa môže otvoriť a bude vypočutý, no zároveň by nemal mať pocit, že musí hovoriť o svojich pocitoch. Kosecová odporúča byť úprimný a priznať, ak človek nevie, čo povedať.

"Dôležité je menej hovoriť a viac počúvať. Ak sa stane, že povieme niečo nevhodné, mali by sme sa k tomu vrátiť, ospravedlniť sa a hľadať spôsoby, ako byť blízko," dodala Kosecová.

Smútenie je individuálny proces, ktorý si vyžaduje čas a porozumenie. Odborná pomoc môže pomôcť smútiacim prekonať ťažké obdobia a nájsť cesty, ako sa vyrovnať so stratou.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Centrum smútkovej terapie, Foto: freepik.com
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies