BRATISLAVA - Opera Slovenského národného divadla vstupuje do novej, 104. divadelnej sezóny impozantnou historickou freskou – operou Eugena Suchoňa Svätopluk, ktorú uvádza 1. a 3. septembra 2023 k 30. výročiu vzniku Slovenskej republiky a Dňa ústavy.
Opera Svätopluk má národný rozmer a autentický patriotizmus, je drámou panovníka na pozadí mocenských zápasov na Veľkej Morave. Libreto, ktoré napísal skladateľ na námet drámy Ivana Stodolu spolu s dramaturgičkou Jelou Krčméry-Vrteľovou, je strhujúce. Zachytáva posledné dni kráľa Svätopluka, rozorvanej bytosti, kedysi mocného bojovníka a vladára, ktorý sa snažil zabezpečiť budúcnosť pre svoju ríšu. Trápil sa však aj výčitkami svedomia a len krátko pred smrťou si uvedomil svoje pochybenia a odovzdal vládu do rúk synom vyzývajúc ich, aby držali spolu. Vtedy nik ríšu nepokorí ako tie tri prúty, ktoré keď sú spojené, nik nezlomí... Stačí, aby sme si uvedomili a vnímali dnes len toto posolstvo? Podľa režiséra Romana Poláka„je to dráma shakespearovských rozmerov, príbeh o zhubnom mechanizme moci, a aj keď je to historický námet, je veľmi živý aj v súčasnom svete". Polák kladie zásadné otázky o nepoučiteľnosti človeka v boji o moc kráčajúceho dejinami aj po spálenej zemi. Súčasnú inscenáciu opery Svätopluk hudobne naštudoval a diriguje Martin Leginus. Hudbu k tomuto dielu považuje za geniálnu a dodáva:„Eugen Suchoň patrí medzi ikony, ktoré by sme si mali vážiť. Svätopluk je najkvalitnejšia operná architektúra z pera slovenského skladateľa a môže hrdo stáť medzi titulmi, ako je Salome Richarda Straussa alebo Jenůfa Leoša Janáčka." Je to opera náročná z interpretačnej stránky pre orchester aj pre sólistov; na tlačovej besede ich výkon prirovnal k bežcom na ultramaratóne či k výstupu na Mont Everest. Poslucháči a diváci určite ocenia aj efektné zbory, temperamentné pohanské tance či intímne emocionálne scény. Nová inscenácia historickej témy zatrasie naším svedomím Historická téma z našich dejín sa na scénu Opery SND vracia v novej, vizuálne silnej
filozofickej koncepcii blízkej súčasnému vnímaniu so snahou realizátorov podnietiť na zamyslenie. Peter Mikuláš interpretuje Svätopluka vo skvelej forme, je to jedna z jeho životných postáv vytvorených na scéne Opery SND. Po prvý raz sa k jej stvárneniu dostal ako
tridsiatnik, aktuálne je to jeho účinkovanie v tretej inscenácii tejto opery (réžie Branislav Kriška, Juraj Jakubisko, Roman Polák). Na otázku, v čom Svätopluka s odstupom času chápe ináč, povedal, že s režisérom Romanom Polákom odhalil novú logiku konania Svätopluka, ktorú doposiaľ v tejto postave nehľadal, čo sa odzrkadľuje v mnohých detailoch, v silnom, ale civilnom herectve s pointami, ktoré majú niekde dôraznejšiu, inde tichšiu pointu, jednoducho inú ako doteraz. Peter Mikuláš podčiarkol, že „Polákovi nešlo iba o známe a symbolické tri prúty, ale najmä o to, kam až sa môže dostať ľudská zloba“. Aj preto je dej aktuálnej inscenácie Suchoňovej opery Svätopluk situovaný do „bezčasia“, so strhujúcimi efektmi využívajúc videoprojekcie a moderný svetelný dizajn (svetelné objekty Ján Šicko , svetelný dizajn Ján Ptačin ) s otvoreným ohňom na scéne s certifikáciou pražských Barrandovských štúdií. Autorkou scény je Barbora Šajgalíková.
Vyše 150 kostýmov navrhol úspešný mladý kostýmový dizajnér Pavol Dendis. V hlavných postavách sa popri Svätoplukovi v podaní Petra Mikuláša predstavia Daniel Čapkovič, Ondrej Šaling, Peter Račko, Pavol Remenár, Jolana Fogašová, Tomáš Juhás, Monika Fabianová, Michaela Kušteková, Michal Onufer, Róbert Remeselník, Filip Tůma a ďalší. Prijmite pozvanie pozrieť sa na historickú tému očami súčasníka v piatok 1. 9. a v nedeľu 3. 9. 2023 vždy o 18.00 hod. v novej budove SND. Následne bude inscenácia na programe až v apríli 2024. Operu uvádza SND v slovenskom jazyku s anglickými titulkami, a tak dáva príležitosť aj pre cudzincov žijúcich na Slovensku spoznať zásadné dielo slovenskej hudobno-dramatickej tvorby.
Eugen Suchoň je autorom dvoch opier, ktoré patria ku klenotom slovenskej hudobno-dramatickej spisby – opery Krútňava (premiéra v roku 1949) a opery Svätopluk, ktorú komponoval v rokoch 1952 – 1959. Premiéra bola v historickej budove SND 10. marca 1960.
Pozoruhodné sú uvedenia tejto opery na hrade Devín (1960), v talianskej Perugii (1964) či na nádvorí Bratislavského hradu (1970). Opera Svätopluk je monumentálnosťou svojho námetu a hudobným spracovaním priam predurčená na uvádzanie pri slávnostných príležitostiach, tentoraz ako súčasť osláv 30. výročia vzniku Slovenskej republiky. Pri počúvaní prezidentských fanfár si ani neuvedomujeme, že sú súčasťou práve opery Svätopluk. Ako výrazní interpreti sa v hlavnej postave kráľa Svätopluka predstavili poprední sólisti Opery SND – na prvom uvedení Ján Hadraba a v ďalších premiérach v životnej neopakovateľnej kreácii vo skvelom stvárnení charizmatický Ondrej Malachovský, ktorý bol protagonistom aj v televíznom filme v réžii Jozefa Zachara a hudobnom naštudovaní Ondreja Lenárda. V súčasnosti je postava Svätopluka spojená s menom ďalšieho vynikajúceho sólistu Petra Mikuláša.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies