WASHINGTON - Demokratmi kontrolovaná Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu schválila vo štvrtok zákon, ktorý má zabrániť prezidentovi Donaldovi Trumpovi splniť svoj sľub o odstúpení Spojených štátov od Parížskej klimatickej dohody a zabezpečiť, že Spojené štáty budú rešpektovať svoje záväzky vyplývajúce z tejto globálnej zmluvy.
Zákon sa zďaleka nepribližuje ambicióznemu Green New Deal (Zelený nový údel, pozn. SITA) presadzovanému demokratmi, ide však o prvú významnú klimatickú legislatívu Snemovne za takmer celú dekádu. Schválený zákon teraz poputuje do republikánmi ovládaného Senátu, kde sa nepredpokladá výrazný posun vpred. Líder republikánov v Senáte Mitch McConnell prirovnal zákon k "zbytočnému gestu, ktoré spútava ekonomiku Spojených štátov" a dodal, že "tu v Senáte sa nikam nepohne". Trump sa vyjadril, že zákon bude vetovať.
Los Angeles isn’t waiting around on climate change. The city is launching its own #GreenNewDeal that could provide 300,000 jobs pic.twitter.com/HxwmwxHCYE
— NowThis (@nowthisnews) April 30, 2019
Prezident Trump v roku 2017 sľúbil do roku 2020 odstúpiť od Parížskej zmluvy a Biely dom vo svojom vyhlásení uviedol, že zákon je "protirečiaci k prezidentovmu záväzku dať amerických pracujúcich a rodiny na prvé miesto, poskytnúť prístup k cenovo dosiahnuteľným a spoľahlivým zdrojom energie a technológiám a zlepšiť kvalitu života všetkých Američanov". Biely dom rovnako trvá na tom, že schválený zákon zasahuje do ústavnej kompetencie prezidenta uskutočňovať zahraničnú politiku vrátane právomoci odstúpiť z výkonnej zmluvy, ktorú Kongres neratifikoval.
Parížsku klimatickú dohodu podpísalo v roku 2015 viac ako 190 krajín. Ide o iniciatívu Organizácie spojených národov (OSN) spojiť svet v boji proti klimatickým zmenám.
Dohoda, ktorú podpísal exprezident Barack Obama, zaväzuje Spojené štáty znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2025 o viac ako 25 percent pod úroveň roku 2005. Washington tiež sľúbil poskytnúť tri miliardy dolárov fondu, ktorý pomôže rozvíjajúcim sa krajinám bojovať s klimatickými zmenami.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies