Priemerný Slovák podľa dát Eurostatu v roku 2020 vytvoril 433 kilogramov odpadu, čo bolo o 36 percent viac ako pred desiatimi rokmi. Celkovo Slováci vyprodukovali 2,37 milióna ton odpadu. Uviedla to analytička WOOD & Company Eva Sadovská k Dňu Zeme.
Takmer 50 percent odpadu z domácností končí na skládkach, čo je podľa Sadovskej ekologicky najhorší spôsob nakladania s odpadmi. Miera recyklácie bola na úrovni 42 percent. Približne 8 percent komunálneho odpadu sa vlani zhodnotilo na elektrickú energiu alebo teplo v zariadeniach na energetické využitie odpadu, hovorí analytička.
„Slovensko tak bolo v roku 2020 v rámci Európskej únie deviatou krajinou s najnižšou produkciou komunálneho odpadu na hlavu. V pomyselnom rebríčku ale stúpame pomerne rýchlo, keďže pred desiatimi rokmi sme boli v rámci Únie krajinou so štvrtou najnižšou produkciou komunálneho odpadu na obyvateľa," skonštatovala Sadovská.
Zároveň predpokladá, že produkcia smetí bude na Slovensku rásť aj v nasledujúcich rokoch. Podľa prepočtov by v roku 2035 malo pripadať na jedného Slováka 580 kíl komunálneho odpadu. Celkovo by tak malo ísť o 3,12 milióna ton odpadu.
„V roku 2035 tak každý Slovák vyprodukuje o tretinu viac smetí ako v roku 2020," podotkla Sadovská.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies