BARCELONA - Španielska národná polícia v spolupráci s Europolom a ďalšími európskymi partnermi zatkla dvoch vysokopostavených členov srbského Vračarského klanu, čím rozbila jeho kľúčovú frakciu. Vodca klanu bol zadržaný v Barcelone a jeho poručík neskôr, pričom obaja čelí závažným obvineniam vrátane vraždy a pokusu o vraždu. Tento zásah je výsledkom rozsiahlej medzinárodnej operácie, ktorá zahŕňa spoluprácu viacerých krajín a bezpečnostných orgánov.
Španielska národná polícia (Policía Nacional) v spolupráci s Europolom a ďalšími šiestimi európskymi partnermi zatkla dvoch vysokopostavených členov neslávne známeho srbského "klanu", čím rozbila kľúčovú frakciu tejto skupiny.
Vodca klanu bol zadržaný 18. októbra v Barcelone a 22. októbra bol zatknutý jeho poručík. Obaja boli hľadaní pre obvinenia vrátane vraždy, pokusu o vraždu a únosu členov konkurenčného gangu v Srbsku, Rakúsku, Nemecku a Španielsku. Vodca klanu bol považovaný za jedného z najhľadanejších a najnebezpečnejších utečencov v Európe.
Vračarský klan, ktorý je podklanom klanu Kavač, vedie od roku 2014 násilný spor s konkurenčným klanom Škaljari, ktorý si vyžiadal viac ako 60 obetí. Tento konflikt sa začal po zadržaní veľkej zásielky kokaínu v prístave Valencia.
Kľúčovú úlohu v operácii zohral Europol, ktorý sa zameral na rozvoj spravodajských informácií a operačnú podporu. Jeho experti spolupracovali s rakúskymi, nemeckými a srbskými orgánmi pri analýze šifrovanej komunikácie podozrivých osôb, čo viedlo k ich identifikácii a prípadnému zadržaniu. V rámci tohto úsilia boli do Europolu v roku 2021 vyslaní srbskí policajti, aby pracovali na týchto cieľoch.
V uplynulom mesiaci Europol s podporou Európskej siete tímov pre aktívne pátranie po hľadaných osobách (ENFAST) koordinoval úsilie orgánov činných v trestnom konaní v Rakúsku, Nemecku, Slovinsku, Španielsku, Chorvátsku, Srbsku a Bosne a Hercegovine, čo nakoniec viedlo k zatknutiam.
Obaja podozriví čelí extradícii a očakáva sa, že budú stíhaní za svoju účasť na viacerých vysoko profilovaných vraždách. Na vyšetrovaní sa podieľali rôzne orgány, medzi nimi Kriminálna informačná služba Rakúska, Ministerstvo vnútra Republiky Srpskej, Ministerstvo vnútra Chorvátskej republiky, Federálna kriminálna polícia Nemecka, Ministerstvo vnútra Republiky Srbsko spolu s Úradom kriminálnej polície a Službou na boj proti organizovanému zločinu a FAST, Národná polícia Španielska a Úrad kriminálnej polície Slovinska.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies