Východ Španielska zasiahli záplavy podobné cunami a pátranie po zvyšných nezvestných je čoraz zúfalejšie. Hromadenie odpadu počas čistenia spôsobilo zdravotné problémy, ktoré ešte zhoršuje zamorenie územia potkanmi.
Úrady sa obávajú ďalších zdravotných problémov po najsmrteľnejšej prírodnej katastrofe v nedávnej histórii Španielska. Vyzvali občanov, aby sa nechali očkovať proti tetanu, ošetrili všetky rany a zabránili infekciám, ako aj aby si dôkladne očistili pokožku od bahna. Mnohí ľudia nosia na tvári masky.
Oblasti Španielska, ktoré nedávno zasiahli smrtiace a ničivé bleskové povodne, teraz čelia hromadenému odpadu, potkanom a ďalším zdravotným problémom. V meste Alfafar vo Valencii extrémne počasie zaplavilo 83 podzemných odpadkových košov. Nahradili ich 600 povrchovými nádobami, no celková kapacita zberu odpadu sa znížila o tretinu.
Miestne úrady požiadali o organizovanie vojenských nákladných vozidiel, ktoré by odvážali odpad z postihnutých oblastí do recyklačných a odpadových závodov. Aj keď tieto závody ležia len 10 km ďaleko, nákladným vozidlám aktuálne trvá až tri hodiny, kým sa k nim dostanú, kvôli preťaženiu ciest.
Hromadenie odpadu spôsobilo vážne zdravotné problémy, ktoré sa ešte zhoršili v dôsledku premnoženia potkanov po povodniach. Takmer dva týždne po záplavách záchranné tímy vo Valencii bojujú proti času, aby našli 32 stále nezvestných osôb.
Pátracie úsilie sa zintenzívnilo v pobrežných častiach regiónu po otvorení povodňových brán spájajúcich rieky a more, čo umožnilo lepšie pátranie po nezvestných. Miestni poľnohospodári pomáhajú usmerňovať záchranné služby. Viac ako 220 ľudí zahynulo v dôsledku povodní a tisíce ďalších prišli o svoje domovy. Ulice sú stále pokryté bahnom a troskami.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies