MADRID - Španielski zákonodarcovia by mali ešte v utorok hlasovať o návrhu na uznanie Palestíny ako štátu, ktorý pripravila bývalá ministerka zahraničných vecí Trinidad Jiménezová.
Madrid symbolickým krokom nasleduje príklady Británie, Írska či Švédska, kde podobné návrhy odhlasovali v októbri, pričom sa predpokladá, že nezáväzný dokument z dielne opozičných socialistov v dolnej komore parlamentu podporí aj vládna Ľudová strana a iné zoskupenia. V prípade úspechu budú poslanci "naliehať" na vládu, aby uznala palestínsku štátnosť a povzbudila k takémuto kroku aj ostatných členov EÚ. Deklarovaným cieľom je podporiť zmierenie medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi, židovský štát však na iniciatívy tohto druhu reaguje pobúrene. Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci Federica Mogheriniová medzitým oznámila, že ministri zahraničných vecí EÚ na pondelňajšom zasadnutí v Bruseli debatovali o tom, ako by mohli Izraelčanov a Palestínčanov "pozitívne" podnietiť k obnoveniu mierových rokovaní.
Palestínsky štát 30. októbra oficiálne uznalo ako prvé spomedzi západoeurópskych krajín Švédsko. Tesne pred tým britský parlament symbolicky uznal Palestínu za samostatný štát, čo je však v rozpore s oficiálnou politikou Spojeného kráľovstva. Nezávislú Palestínu dnes uznávajú desiatky štátov sveta - väčšina afrického kontinentu, ázijských krajín i juhoamerických štátov. V rámci EÚ zvrchovanosť Palestíny v minulosti uznali aj Slovensko, Poľsko či Maďarsko, no urobili tak ešte pred vstupom do únie pred desiatimi rokmi.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies