LOS ANGELES - Americká spoločnosť SpaceX sa zameriavala na štvrtok 6. júna na štvrtý letový test svojej obrovskej rakety Starship. 120-minútové testovacie okno sa otvára o 7:00 stredoeurópskeho času zo zariadenia spoločnosti Starbase v americkom štáte Texas.
SpaceX mal v marci tretí letový test lode Starship, ale spoločnosť stratila komunikáciu s vozidlom skôr, ako sa dostalo na plánované miesto v Indickom oceáne.
Spoločnosť uviedla, že tretí letový test urobil obrovský pokrok smerom vpred vďaka spoľahlivým opakovane použiteľným raketám. Test dokončil niekoľko vzrušujúcich prvenstiev, vrátane prvého návratu hviezdnej lode z vesmíru, vôbec prvého otvorenia a zatvorenia dverí užitočného nákladu lode vo vesmíre a úspešnej demonštrácie prenosu paliva.
Let môžete sledovať aj so slovenským komentárom na YouTube kanáli Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity. Počas letu SpaceX ráta so zhruba polhodinovým výpadkom signálu u obrazu počas toho ako Starship oblietava Zem.
Štvrtý letový test sa zameria od dosiahnutia obežnej dráhy až po preukázanie schopnosti vrátiť sa a znovu použiť Starship a Super Heavy, uviedla SpaceX. Primárnymi cieľmi bude vykonať pristávacie "burnout" a mäkké "splashdown" v Mexickom zálive s posilňovačom Super Heavy a dosiahnutie kontrolovaného vstupu hviezdnej lode.
Let 4 pôjde po podobnej trajektórii ako predchádzajúci letový test, pričom podľa SpaceX bude Starship zameraná na pristátie v Indickom oceáne.
Počas predchádzajúceho testu raketa zlyhala práve vo fáze hladkého návratu. Loď Starship počas návratu vo výške 65 km na Zemou stratila spojenie. Išlo o dôsledok toho, že okolo rakety sa sformoval oblak plazmy, ktorý blokoval spojenie.
Avšak po dostatočnom zbrzdení rakety sa spojenie malo obnoviť. Čo sa nepodarilo a loď sa nad Indickým oceánom rozpadla. Celý test bol tak považovaný za neúspešný.
Prvý test raketa podstúpila v apríli minulého roku a trval ešte kratšie. Raketa explodovala po 4 minútach dôsledkom toho, že sa nepodarilo oddeliť prvý stupeň od druhého.
Druhý test sa uskutočnil v novembri roku 2023. Raketa vtedy vybuchla už po 8 minútach od štartu počas vypúšťania tekutého kyslíka. Išlo o nespotrebované palivo.
Raketa Starship zohráva kľúčovú úlohu pri rozvoji pilotovaných letov do vesmíru. Ide o najvýkonnejšiu raketu súčasnosti a skonštruovaná bola za účelom letu na Mars.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies