PRAHA – Česko odmieta stiahnuť žalobu na Poľsko, ktorú podala na Súdny dvor EÚ pre rozšírenie hnedouhoľnej bane Turów.
Uviedol to český premiér Andrej Babiš. Doplnil, že po prvýkrát Poľsko uznalo námietky a snaží sa uzavrieť dohodu. Podľa libereckého hejtmana Martina Půty sa dá žaloba stiahnuť až po podpise medzištátnej zmluvy s jasne garantovanými krokmi.
Poľsko má ukončiť ťažbu
Prvý „nástrel“ takejto dohody by podľa jeho informácií, mohol byť k dispozícií už v priebehu budúceho týždňa. Dodal, že na koncepte zmluvy už pracuje český envirorezort, ktorý by ho mal poľskej strane predstaviť už v priebehu budúceho týždňa. Poľský premiér Materusz Morawiecki pritom ešte v pondelok avizoval, že Česko žalobu stiahne.
Európsky súd počas minulého piatka nariadil, aby Poľsko ťažbu hnedého uhlia v bani Turów okamžite zastavilo do času, kedy sa o spore definitívne nerozhodne. Morawiecki v pondelok povedal, že sa Poľsko verdiktu nepodriadi.
„Žiadnu žalobu sťahovať nebudeme. Nič také nebude, to vylučujem,“ zareagoval Babiš. Aktuálne sa očakáva, s akým riešením príde poľská vláda. Do úvahy prichádza uzavretie medzištátnej dohody, ako doplnil český premiér, v hre sú aj finančné kompenzácie.
Prečítajte si tiež: Poľsko odmieta rešpektovať rozhodnutie Súdneho dvora EÚ. Uhoľnú baňu Turów, ktorá ohrozuje spodné vody, nezavrie
Niekto tu zavádza
Morawiecki po rokovaní s Babišom v Bruseli tvrdil, že dohoda je blízko. „Vo výsledku tejto dohody ČR súhlasila, že stiahne žalobu podanú na Súdnom dvore EÚ. Táto dohoda počíta predovšetkým s dlhodobými projektami za účasti poľskej strany vo výške do 45-miliónov eur,“ uviedol poľský premiér, čo v konečnom dôsledku nekorešponduje s Babišovými vyjadreniami. Hovorca poľskej vlády na mikroblogovacej sieti Twitter tiež napísal, že žaloba bude stiahnutá po podpise dohody.
Tieto tvrdenia však odmieta český predseda vlády. Babiša na druhej strane teší, že Varšava po prvýkrát od roku 2016, kedy Česko vznieslo námietky proti negatívnym dopadom na hnedouhoľnú baňu Turów, pričom súhlasila, že bude znášať časť nákladov.
„Je to o vode pre našich občanov, kedy musíme investovať značné sumy, aby bola pre našich ľudí dostupná. Konečne to poľská strana akceptuje,“ skonštatoval Babiš. Dohoda bude podľa neho obsahovať aj dátum, kedy by baňa ukončiť svoju činnosť.
Mohlo by vás zaujímať: Poľsko prehralo súdny spor s Českou republikou. Ťažbou hnedého uhlia v bani Turów, ohrozujú spodné vody
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies