BRATISLAVA - Slovenská technická univerzita získala projekt Výskum a vývoj využiteľnosti autonómnych lietajúcich prostriedkov v boji proti pandémii koronavírusu UAVLIFE s rozpočtom 6 353 865,34 eur.
V konzorciu projektu sú okrem STU aj Žilinská univerzita, súkromná spoločnosť a nezisková organizácia. Slovenská technická univerzita sa v rámci projektu primárne venuje vývoju samotného bezpilotného lietajúceho prostriedku, Žilinská univerzita má na starosti riadenie celej letky.
Súkromná spoločnosť má na starosti vývoj motora a meničov pre dron, skúmanie vplyvu letových podmienok na biologické vzorky a vývoj informačných systémov pre celý systém má na starosti nezisková organizácia. V tlačovej správe o tom informoval hovorca STU Juraj Rybanský.
Prečítajte si: Nový skleník pre strednú odbornú školu za takmer 260-tisíc eur
„Projekt je zameraný na vývoj autonómnej, teda bezpilotnej, letky dronov, ktorá bude schopná na základe centrálneho informačného systému prevážať biologické vzorky (vrátane testov) aj v mestskom prostredí,“ priblížil František Duchoň z Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) STU.
Súčasťou výskumu a vývoja je aj vlastná UAV (Unmanned Aerial Vehicle) platforma, v podstate slovenský dron, navigačné metódy tohto drona, riadenie letky – skupiny takýchto dronov a ich koordinácia, informačné systémy riadiace celú prevádzku a výskum vplyvov letu na prevážané biologické vzorky.
Vo výskume sa budú vytvárať rôzne moduly, vrátane rôznych inovatívnych prepravných modulov, napríklad aj s chladením vzoriek. Účelom je podľa Duchoňa zrýchliť prenos vzoriek z odberových miest na ochorenie COVID-19 do laboratórií.
„Systém bude možné využiť aj na iné účely, napríklad na monitoring katastrofických udalostí, rýchly prenos potrebného materiálu do ohrozených oblastí bez ohrozenia životov záchranárov a podobne,“ podotkol Duchoň.
Mohlo by vás zaujímať: Najznámejšiu fyzikálnu rovnicu na svete vydražili za viac ako 1 milión dolárov
Na projekte sa zúčastní 25 ľudí z celej STU. Podieľať sa budú tri fakulty, a to FEI STU, Strojnícka fakulta STU a Materiálovotechnologická fakulta STU. „Tento projekt nám umožní dostať sa vývojom a vývojovou infraštruktúrou na úroveň špičkových európskych výskumných pracovísk. Keďže náš vývojový tím už dlhodobo pôsobí v tejto oblasti, vieme, čo potrebujeme, aby sme naše výsledky podporili aj pre také oblasti, ako je boj s pandémiou COVID-19,“ hovorí líder vývoja Jozef Rodina. Na účely vývoja na projekte sa podarilo získať pre spoluprácu špičkové zahraničné tímy.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies