BÁNOVCE NAD BEBRAVOU - Stanislav Szomolányi, ikona slovenskej kinematografie, oslavuje svoje 90. narodeniny. Tento majster kamery, známy svojou prácou na prelomových filmoch ako "Slnko v sieti", výrazne ovplyvnil vizuálny štýl slovenského filmu.
Stanislav Szomolányi, jeden z najvýznamnejších tvorcov slovenskej kinematografie, oslavuje 14. januára svoje 90. narodeniny. Jeho meno je spojené s mnohými vynikajúcimi filmami, pričom najviac vyniká prelomová snímka "Slnko v sieti".
Táto snímka, považovaná za prvý film československej novej vlny, priniesla nový spôsob filmového rozprávania a jej úspech bol výrazne podporený práve Szomolányiho prácou za kamerou.
Stanislav Szomolányi sa narodil 14. januára 1935 v Bánovciach nad Bebravou. Na gymnáziu v Topoľčanoch sa so svojím bratom-dvojčaťom venovali fotografovaniu a stavaniu modelov lietadiel.
Pôvodne chcel študovať leteckú techniku, no nakoniec sa rozhodol pre filmovú školu v Prahe. V roku 1953 bol prijatý na Filmovú a televíznu fakultu (FAMU) Akadémie múzických umení (AMU), kde začala jeho cesta k filmovej kariére.
Po skončení štúdií v roku 1958 začal pracovať v Slovenskom filme v Bratislave, kde nakrútil 20 dokumentárnych filmov. Jeho spolupráca s režisérom Štefanom Uherom začala na snímke "Niekedy v novembri" (1958) a pokračovala kultovým filmom "Slnko v sieti" (1962).
Táto snímka sa stala ikonou a jej vplyv na slovenskú kinematografiu je nepopierateľný.
Okrem "Slnka v sieti" spolupracoval Szomolányi s Uherom aj na ďalších filmoch, ako napríklad "Organ" (1964), "Panna zázračnica" (1966), "Tri dcéry" (1967) a mnoho ďalších. Spolupracoval aj s inými významnými slovenskými režisérmi, ako napríklad Stanislavom Barabášom, Martinom Hollým a Jurajom Jakubiskom.
Szomolányiho prínos k slovenskému filmu bol mnohokrát ocenený.
Okrem ocenení na rôznych domácich a zahraničných festivaloch získal v roku 2005 štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy, v roku 2006 Národnú filmovú cenu Slnko v sieti, v roku 2010 Zlatú kameru na Art Film Feste a v roku 2020 cenu Igric za celoživotný prínos k slovenskej kinematografii.
Okrem svojej filmovej tvorby sa Szomolányi dlhé roky venoval aj výchove nových generácií kameramanov na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, kde spoluzakladal Katedru kameramanskej tvorby.
Stanislav Szomolányi je neoddeliteľnou súčasťou histórie slovenskej kinematografie a jeho práca a prínos budú aj naďalej inšpirovať nové generácie filmárov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies