BRAZÍLIA - Podpis viacerých dohôd medzi Slovenskom a Brazíliou a nedávna dohoda medzi EÚ a Mercosur posilňujú vzájomnú spoluprácu. Minister Juraj Blanár zdôrazňuje význam obchodu a spoločné riešenia svetových konfliktov.
Podpis viacerých dohôd medzi Slovenskom a Brazíliou, ako aj nedávna dohoda medzi Európskou úniou (EÚ) a združením Mercosur, predstavujú významný krok vpred vo vzájomnej spolupráci.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár, ktorý bol súčasťou delegácie pod vedením premiéra Roberta Fica, absolvoval stretnutie s viceprezidentom Brazílie Geraldom Alckminom a podpísal viaceré medzivládne dohody a memorandá. Blanár tiež rokoval so svojím brazílskym náprotivkom Maurom Vieirom.
Jednou z významných dohôd je dohoda o zamedzení dvojitého zdanenia, ktorá má pomôcť rozvoju obchodu medzi SR a Brazíliou. Slovensko pozitívne prijalo aj minulotýždňovú dohodu medzi EÚ a zoskupením Mercosur, ktorého je Brazília súčasťou.
Blanár zdôraznil, že vzájomný obchod sa týmto spôsobom zjednoduší a vytvorí motiváciu pre podnikateľov v tejto viac ako 200-miliónovej krajine.
Stretnutie s ministrom zahraničných vecí Brazílie uistilo Blanára, že obe krajiny majú podobné názory na súčasné svetové konflikty a spoločne podporujú mierové riešenia. Blanár zdôraznil, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie a diplomacia musí zohrať kľúčovú úlohu pri dosahovaní prímeria a mierových rokovaní.
Obe krajiny majú rovnaký pohľad aj na dianie na Blízkom východe, kde dochádza k masívnemu porušovaniu humanitárneho a medzinárodného práva. Blanár odmieta dvojaký štandard pri rešpektovaní rozhodnutí Medzinárodného trestného tribunálu a zdôrazňuje, že dodržiavanie medzinárodného práva musí byť rovnaké pre všetkých.
Slovensko a Brazília sa tiež zhodujú na potrebe reformy Bezpečnostnej rady a ďalších inštitúcií Organizácie Spojených národov (OSN), ktoré už nezohľadňujú súčasnú realitu sveta. Krajiny globálneho juhu majú významný podiel na svetovej politike, no nemajú tomu zodpovedajúce zastúpenie.
Blanár pripomenul nedávnu podporu Brazílie pri jej nestálom členstve v Bezpečnostnej rade a zdôraznil, že Slovensko sa uchádza o tento post pre obdobie rokov 2028 a 2029.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies