BRATISLAVA - Umelá inteligencia prináša revolúciu do právnych služieb a justície, zefektívňuje spracovanie, vyhľadávanie a analýzu dát. Predstavitelia justície diskutovali v Bratislave o využívaní AI, zdôraznili dôležitosť klasického vzdelávania a upozornili na potrebu správnej regulácie.
Umelá inteligencia (AI) má potenciál významne zefektívniť právne služby a justíciu, najmä v oblastiach, ako sú spracovanie, vyhľadávanie a analýza dát, preklady a automatizované spracovanie dokumentov.
Najvyšší predstavitelia justície sa v stredu na stretnutí na tému "Budúcnosť vzdelávania v právnických povolaniach v kontexte nástupu umelej inteligencie" zhodli, že justičné inštitúcie by mali podporovať využívanie AI spôsobom, ktorý odbremení pracovníkov od rutinných úloh, ale zároveň nenaruší podstatu justičných povolaní.
Podľa interného prieskumu Slovenskej advokátskej komory (SAK) takmer polovica advokátov priznáva využívanie nástrojov generatívnej AI.
Predseda SAK Martin Puchalla zdôraznil, že advokáti nemôžu spoliehať len na výsledky generované umelou inteligenciou. Musia byť schopní verifikovať tieto poznatky, kriticky ich zhodnotiť a analyzovať, či sú na prospech alebo neprospech klienta, a následne ich použiť s ohľadom na právnu prax. Rovnako musia postupovať aj súdy.
Účastníci diskusie upozornili, že nesprávne využívanie AI môže viesť k ohrozeniu systému ochrany práv a právneho štátu.
Považujú za nevyhnutné riešiť všetky praktické aplikačné a regulačné otázky AI v justícii, najmä v oblasti informačnej bezpečnosti, ochrany osobných údajov, dôvernosti komunikácie medzi advokátom a klientom a vyhodnocovania dôkazov.
Tieto výzvy by mal riešiť každý segment justície v rámci svojich kompetencií alebo samosprávy.
Okrem regulačných a aplikačných otázok je podľa zástupcov justičných povolaní kľúčová vhodná reakcia v oblasti vzdelávania.
Zdôraznili, že profil absolventov právnických fakúlt a budúcich justičných profesionálov musí byť založený na klasickom vzdelávaní, ktoré je nevyhnutnou podmienkou správneho a zodpovedného využívania AI.
Minister spravodlivosti Boris Susko zdôraznil, že vzdelávanie právnikov musí začínať už na právnických fakultách, pokračovať cez celoživotné vzdelávanie a justičnú akadémiu. Právnici musia pochopiť význam morálky a etiky v práve a vedieť, do akej miery môžu použiť výsledky umelej inteligencie.
Diskusia na tému využívania AI v právnych službách a justícii priniesla dôležité závery a naznačila smer, ktorým by sa malo vzdelávanie a regulácia v tejto oblasti uberať.
Justičné inštitúcie musia zabezpečiť, aby AI slúžila ako nástroj na zlepšenie efektívnosti a kvality právnych služieb, pričom sa zachová integrita a spravodlivosť celého systému.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies