V roku 2020 prekonal svetový dlh hodnotu 281 biliónov amerických dolárov. Predstavoval takmer 32 500 dolárov na jedného obyvateľa.
O stave svetového dlhu dnes informoval Ekonomický ústav Slovenskej akadémie vied. Prehlbujúca sa recesia v dôsledku pandémie v minulom roku viedla k tomu, že väčšina rozvojových a najmenej rozvinutých štátov vo svetovej ekonomike požiadala o stabilizačné programy s medzinárodnými menovo-finančnými inštitúciami.
„Kým v prípade svetovej finančnej krízy o tieto stabilizačné programy požiadalo celkovo 23 štátov, od začiatku pandémie to bolo už viac ako 80 štátov,“ vysvetlil vo svojej analýze riaditeľ Ekonomického ústavu SAV Juraj Sipko.
Podľa údajov Svetovej banky je v dôsledku terajšej krízy očakávaný nárast extrémnej chudoby. Počet obyvateľov, ktorí v dôsledku pandémie koronavírusu dosiahli hranicu chudoby, je odhadovaný v rozmedzí od 119 do 124 miliónov.
Možno vás bude zaujímať: Mzdové rozdiely na Slovensku pretrvávajú. Ženy stále zarábajú až o štvrtinu menej peňazí ako muži
Štáty začali v dôsledku šírenia pandémie zvyšovať výdavky na zdravotníctvo, podporu v sociálnej oblasti a v oblasti podnikateľského sektora. To viedlo k prehĺbeniu ich verejného dlhu. „Aj napriek vysokému verejnému dlhu je dôležité, aby jednotlivé štáty naďalej pokračovali vo fiškálnych stimuloch,“ odporúča Sipko.
Aj v prípade nastúpenia rozdielneho procesu oživenia, možno podľa SAV očakávať, že niektoré štáty môžu dosiahnuť predkrízovú úroveň hospodárskeho rastu až v rokoch 2023 a 2024. „V pokrízovom vývoji bude potrebné, aby jednotlivé štáty prijali a implementovali opatrenia smerujúce na udržateľnosť verejných financií,“ vysvetlil Sipko a dodal, že v súčasnej situácii vidí historický priestor na transformáciu celej spoločnosti.
Podobný článok: Druhá vlna pandémie by mohla mať miernejšie negatívne dôsledky na zamestnanosť, tvrdí analytik
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies