BRATISLAVA - Svetový deň boja proti rakovine upozorňuje na dôležitosť prevencie a včasného skríningu nádorových ochorení. Slovensko ročne zaznamenáva približne 13 000 úmrtí na rakovinu.
Pred 25 rokmi vyhlásila Medzinárodná únia boja proti rakovine (UICC) Svetový deň boja proti rakovine, aby zvýšila povedomie o tomto ochorení, ktoré ročne zabije takmer 10 miliónov ľudí na celom svete.
Nádorové ochorenia sú v Slovenskej republike druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí, pričom ročne na rakovinu zomrie približne 13 000 ľudí.
Medzi najčastejšie nádorové ochorenia u mužov patria karcinóm prostaty, karcinóm hrubého čreva a konečníka a karcinóm pľúc. U žien dominuje karcinóm prsníka, karcinóm hrubého čreva a konečníka a karcinóm tela maternice. U detí sú najčastejšie leukémie, zhubné nádory mozgu a lymfómy.
Až 30 až 50 percentám nádorových ochorení môžeme predísť. Skríning onkologických chorôb, známy ako onkokontrola, je jedným z najúčinnejších nástrojov v boji proti rakovine.
Slúži na zachytenie onkologického ochorenia vo včasnom štádiu u zdanlivo bezpríznakovej populácie, čím zvyšuje šance na úspešnú liečbu a znižuje náklady na zdravotnú starostlivosť.
V Slovenskej republike sa v súčasnosti vykonávajú tri druhy onkokontroly plne hradené z verejného zdravotného poistenia: skríning rakoviny krčka maternice, rakoviny hrubého čreva a konečníka a rakoviny prsníka. Momentálne sa pripravujú programy skríningu rakoviny pľúc a rakoviny prostaty.
Primárna prevencia zahŕňa aj obmedzenie rizikových faktorov, ktoré prispievajú k vzniku nádorových ochorení, ako fajčenie, konzumácia alkoholu, obezita, nedostatok fyzickej aktivity či infekcia vírusmi, napríklad ľudským papilomavírusom (HPV).
Očkovanie proti HPV je najúčinnejšou prevenciou proti tejto infekcii a je hradené z verejného zdravotného poistenia pre dievčatá a chlapcov vo veku 12 až 15 rokov.
Ministerstvo zdravotníctva SR spolu s Národným onkologickým inštitútom aktívne participujú na mnohých európskych iniciatívach, ktoré pomáhajú postupne vytvárať systémové zmeny a nové podmienky pre onkologickú starostlivosť.
Cieľom je zriadenie Komplexného onkologického centra (Comprehensive Cancer Center) a následná tvorba komplexnej onkologickej infraštruktúry (Comprehensive Cancer Infrastructure), ktorá bude poskytovať zdroje a služby na podporu, zlepšenie a integráciu onkologickej starostlivosti, výskumu, školenia odborníkov a vzdelávania pre pacientov s rakovinou, preživších a ich rodiny.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies