V nedeľu ruské ministerstvo oznámilo tragickú nehodu tankera Volgoneft-212, ktorý narazil na plytčinu v Kerčskom prielive. Pri nehode zahynul jeden z 13 členov posádky, zvyšných 12 námorníkov sa podarilo úspešne evakuovať.
Tanker prevážal náklad vykurovacieho oleja, pričom náraz spôsobil odtrhnutie jeho prednej časti. Incident bol súčasťou katastrofy, ktorá zasiahla aj druhý ruský tanker Volgoneft-239.
Dva tankery vážne poškodené počas búrky
Tanker Volgoneft-239, s 14-člennou posádkou na palube, bol tiež poškodený a unášaný búrkou. Nakoniec narazil na plytčinu približne 80 metrov od brehu neďaleko prístavu Taman v Krasnodarskom kraji. V tejto oblasti sa plánuje ďalšia záchranná operácia.
Obe plavidlá spolu prepravovali takmer 9 000 ton mazutu, čo je ťažký a nekvalitný vykurovací olej. Po haváriách sa do mora dostalo významné množstvo ropy, čo vyvolalo obavy z ekologickej katastrofy.
Ekologické a geopolitické dopady
Ruskí odborníci zatiaľ pracujú na presnom posúdení rozsahu úniku a jeho vplyvu na životné prostredie. Kerčský prieliv je významnou námornou trasou, ktorá spája Azovské more s Čiernym morom. Oblasť má aj strategický význam, keďže oddeľuje Krymský polostrov, anektovaný Ruskom v roku 2014, od pevninského Ruska.
Prieliv bol v minulosti miestom napätia medzi Ruskom a Ukrajinou. V roku 2016 Ukrajina podala žalobu na Rusko za pokus o nezákonné prevzatie kontroly nad oblasťou. V roku 2021 Rusko prieliv na niekoľko mesiacov uzavrelo, čo vyvolalo ďalšie spory.
Mimoriadna záchranná operácia pokračuje
Ruské úrady mobilizovali záchranné tímy, ktoré sa snažia stabilizovať situáciu a minimalizovať ekologické škody. Havária tankerov Volgoneft-212 a Volgoneft-239 však pripomína, aké riziká nesie preprava ropy v citlivých námorných oblastiach, najmä počas nepriaznivého počasia.
Zatiaľ nie je jasné, či budú podniknuté ďalšie opatrenia na zabránenie podobným incidentom v budúcnosti.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies