Čínski výskumníci vyvinuli dron poháňaný ultranízkoteplotnou lítiovou batériou s vysokou energetickou hustotou, ktorý úspešne absolvoval svoj prvý letový test zameraný na chladné podmienky, konkrétne až mínus 36 stupňov Celzia.
Daliansky inštitút chemickej fyziky (DICP) v rámci Čínskej akadémie vied (CAS) tak verejnosti sľubuje robustné energetické riešenia pre polárne expedície, pohraničné hliadky, záchranu pri katastrofách a logistiku v drsnom prostredí, informoval v nedeľu Science and Technology Daily.
Úspešný letový test predstavuje symbol prelomovej technológie vysokovýkonných batérií pre drony. Uviedol to Chen Zhongwei z DICP, vedúci výskumného tímu projektu batérií. Test preukázal, že tento dron je pripravený na stabilný letový výkon s hexakoptérou, pričom splnil všetky požiadavky odolnosti voči mrazivým podmienkam. Zvládnutie týchto mrazivých podmienok je dôkazom výnimočnej spoľahlivosti batérie. Dron pri testovaní vykonával rýchle štarty, vznášanie sa vo vysokej nadmorskej výške a zložitú navigáciu po dráhe bez kolísania napätia alebo náhlej straty energie, uviedol Chen.
Chenov tím vytvoril riešenie pri vážnom zhoršení výkonu lítiových batérií v ultrachladných klimatických podmienkach, a to za pomoci inovácie v elektrolitových formuláciách a modifikácií anódových materiálov. Táto inovácia umožnila stabilný výstupný výkon v teplotnom rozsahu od mínus 40 stupňov Celzia do 50 stupňov Celzia. Okrem toho integrácia technológie adaptívneho tepelného manažmentu a optimalizácie nízkoteplotnej impedancie znížila rýchlosť poklesu výdrže batérie pri mínus 40 stupňoch Celzia na menej ako 10 percent jej kapacity pri normálnych teplotách, čo je hlboko pod priemernými hodnotami v odvetví, kde sa pohybujú na úrovni 30 až 50 percent.
Tento pokrok je významný z hľadiska dlhšie trvajúcich misií pre drony operujúce v polárnych alebo vysokohorských oblastiach, čím sa minimalizuje potreba častých návratov kvôli vyčerpaniu energie, uviedol Chen. Tím ďalej zdokonaľuje schopnosti batérie, aby rozšíril jej využitie v zariadeniach pre extrémne prostredie, dodal.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies