BRATISLAVA - Väčšina Slovákov a Sloveniek oslávi príchod nového roka doma s rodinou.
Vyplýva to z prieskumu, ktorý v novembri na vzorke tisíc respondentov vo veku 18 až 65 rokov realizovala spoločnosť TNS Slovakia. Ako ukázali výsledky, doma v kruhu rodiny sa chystá nový rok privítať 54 percent opýtaných, pričom to budú skôr ženy a ľudia vo veku 55 a viac rokov.
S priateľmi plánuje stráviť novoročné oslavy 18 percent Slovákov a Sloveniek, a to predovšetkým ľudia do veku 34 rokov, ľudia z miest s počtom obyvateľov do 20-tisíc a respondenti s nižším vzdelaním. Prieskum tiež ukázal, že 11 percent z celkového počtu respondentov si priateľov a priateľky pozve k sebe domov a sedem percent pôjde na návštevu k známym.
Podľa výsledkov ankety sa päť percent respondentov chystá na Silvestra na chatu. Na oslavách v uliciach mesta sa zasa plánujú zúčastniť dve percentá opýtaných, a to najmä muži, ľudia do 25 rokov, respondenti s nižším vzdelaním a ľudia z miest s počtom obyvateľov od 20-tisíc do stotisíc. Dve percentá účastníkov ankety majú v pláne ísť na ples, diskotéku či inú zábavu. Po jednom percente príchod nového roka prežije v reštaurácii, na lyžovačke, na dovolenke na Slovensku a na výlete v zahraničí. Tri percentá zúčastnených pritom v prieskume uviedli, že na Silvestra budú sami doma.
Prieskum tiež ukázal, že viac ako polovici opýtaných sa páči zábavná pyrotechnika, ktorá je pri silvestrovských oslavách typická. Vo veľkej miere však ohňostroje, delobuchy a iné efekty používa len päť percent respondentov. Symbolicky zábavnú pyrotechniku s príchodom nového roka použije 22 percent ľudí. Štvrtine sa síce páči, ale nemanipuluje s ňou a radšej sa na efekty pozerá z bezpečnej vzdialenosti. Nájdu sa však aj takí, ktorým sa zábavná pyrotechnika nepáči, ale počas Silvestra ju tolerujú (14 percent). Zákaz používať tento druh zábavy si želá deväť percent opýtaných.
Na oslavy tohtoročného Silvestra kúpi zábavnú pyrotechniku podľa prieskumu 26 percent respondentov. Nakupovať ju budú skôr muži, mladí ľudia do 34 rokov, obyvatelia Žilinského kraja, respondenti z obcí do 5000 obyvateľov, slobodní respondenti a ľudia s príjmom nad tisíc eur.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies