Čínska firma ByteDance spolu s platformou TikTok na zdieľanie krátkych videí podali na odvolací súd žiadosť o dočasné zastavenie zákona, ktorý vyžaduje, aby sa ByteDance do 19. januára zbavila TikToku. Ak by tak neurobila, aplikácii by hrozil zákaz, pokiaľ by zákon nepreskúmal Najvyšší súd USA.
V pondelok spoločnosti požiadali odvolací súd v oblasti Kolumbia o núdzový zásah, pričom zdôraznili, že bez takéhoto kroku by zákon začal platiť a „odstránil by TikTok - jednu z najpopulárnejších platforiem na vyjadrenie názorov - pre viac ako 170 miliónov mesačných amerických používateľov práve v predvečer prezidentskej inaugurácie.“
Ak by sa TikTok nepodarilo ochrániť, zákaz aplikácie by mohol vstúpiť do platnosti už o šesť týždňov. To by výrazne znížilo hodnotu spoločnosti ByteDance aj jej investorov, pričom by poškodil podniky, ktoré na TikToku závisia.
Trojčlenný senát odvolacieho súdu v piatok potvrdil zákon, podľa ktorého sa ByteDance musí zbaviť TikToku v USA do začiatku budúceho roka, inak bude čeliť zákazu.
Podľa právnikov spoločnosti je vysoká pravdepodobnosť, že Najvyšší súd bude tento prípad prehodnocovať, čo si podľa nich vyžaduje odklad, aby sa zabezpečil dostatok času na ďalšie zváženie. Ministerstvo spravodlivosti USA v reakcii vyzvalo odvolací súd, aby žiadosť zamietol čo najrýchlejšie, aby Najvyšší súd mohol zvážiť podanie TikToku a ByteDance v čo najdlhšom časovom horizonte.
TikTok tiež apeloval na odvolací súd, aby jeho žiadosť bola vyriešená do 16. decembra.
Trump a jeho pohľad na TikTok
Rozhodnutie - ak nebude zmenené Najvyšším súdom - by ponechalo osud TikToku v rukách prezidenta Joea Bidena, ktorý môže rozhodnúť o predĺžení lehoty na predaj o ďalších 90 dní, a následne Donalda Trumpa, ktorý by sa úradne ujal funkcie 20. januára. Nie je však jasné, či by ByteDance dokázala splniť podmienky na predĺženie termínu tým, že preukáže dostatočný pokrok pri odpredaji.
Trump počas svojho prvého funkčného obdobia v roku 2020 neúspešne navrhoval zákaz TikToku, no pred novembrovými prezidentskými voľbami vyhlásil, že zákaz aplikácie nechce podporiť. Jeho nový poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz vyhlásil v rozhovore pre Fox Business Network, že Trump „chce zachrániť TikTok“ a dodal, že „musíme chrániť údaje, no zároveň Američanom umožniť prístup k tejto aplikácii“.
Rozšírenie právomocí vlády USA
Toto rozhodnutie posilňuje právomoci vlády zakázať zahraničné aplikácie, ktoré vzbudzujú obavy o zhromažďovanie údajov amerických občanov. Podobne sa Trump v roku 2020 snažil zakázať aplikáciu WeChat vlastnenú čínskou spoločnosťou Tencent, no tento krok bol zablokovaný súdom.
TikTok upozornil, že toto rozhodnutie by narušilo „služby pre desiatky miliónov používateľov TikToku mimo USA“. Aplikácia uviedla, že stovky amerických dodávateľov, ktorí zabezpečujú údržbu, aktualizácie a distribúciu, by po 19. januári nemohli poskytovať potrebnú podporu.
Spoločnosť pri príprave odvolania na Najvyšší súd oslovila Noela Francisca, renomovaného právnika s bohatými skúsenosťami. Francisco, bývalý generálny právny zástupca USA počas Trumpovej prvej administratívy, bude zastupovať TikTok spolu s Hashimom Mooppanom z advokátskej kancelárie Jones Day, ako sa uvádza v súdnych dokumentoch.
Ako hlavný advokát ministerstva spravodlivosti Francisco počas rokov 2017-2020 obhajoval Trumpov zákaz cestovania zo šiestich prevažne moslimských krajín do USA a pred Najvyšším súdom sa zúčastnil viac ako 20 prípadov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies