Nová kniha o živote našich predkov úspešnej spisovateľky a etnografky Zory Mintalovej Zubercovej vznikla v spolupráci s dizajnérom, fotografom a ilustrátorom Vladimírom Holinom, takže obrazová časť knihy je rovnako príťažlivá ako textová.
Kniha približuje život v minulých storočiach prostredníctvom približne 300 farebných fotografií, ktoré vznikli vo viacerých slovenských skanzenoch.
Vplyvy na vznik dedín a miest
To, kde sa usídľovali naši predkovia, aby vytvorili usadlosti, ovplyvňovalo veľa faktorov, ale najdôležitejším bola - voda. Potrebovali ju samotní ľudia, potrebovali ju pre zvieratá, rovnako pre pestovanie plodín, preto sa usadzovali popri riekach a ich prítokoch. Tým pádom nebola zástavba miest a dedín v minulých storočiach chaotická, ale mala svoje pevné pravidlá.
V mestečkách a väčších obciach dominovali v strede rínky – kde sa uskutočňovali obchody, kostoly a iné dôležité stavby. Osobitné postavenie mali drevené kostoly, ktorých je na Slovensku neúrekom, a tie sa objavili v knihe Karola Kállaya, tiež z vydavateľstva Slovart tak ako aktuálna kniha – Ako sme kedysi žili.
Čitatelia tak môžu prostredníctvom knihy vojsť do dediny či mestečka, vstúpiť do usadlostí, dvorov a domov rôznych vrstiev obyvateľstva. Spoznajú domček bezzemka, obecného sluhu, pastiera i chovateľa oviec, usadlosti malých a stredných roľníkov, hospodárstva bohatých gazdov, dom vinohradníka, dielne remeselníkov, dom richtára, kúrie zemanov aj sídlo strednej šľachty.
Uvidia zariadené izby, ako spávala viacčlenná rodina, dobový obchod i školu, predmety v pitvore, čiernej i svetlej kuchyni, v komore, ale aj domáce a hospodárske práce i náradie či remeselnícke nástroje. Knihu dopĺňajú čierno-biele fotografie zaniknutých prác na poli, v hospodárstve či domácnosti, zachytávajúce aj hodnovernú atmosféru.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies